"Rodzice wyrządzają dzieciom krzywdę nie posyłając ich na religię. To poważny grzech"

Polska
"Rodzice wyrządzają dzieciom krzywdę nie posyłając ich na religię. To poważny grzech"
pixabay/Gadini

Rodzice, którzy rezygnują z katechezy w szkołach, wyrządzają swoim dzieciom "poważną krzywdę" i popełniają "bardzo poważny grzech zaniedbania" - pisze metropolita warmiński abp Józef Górzyński w liście odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji warmińskiej.

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński w liście do wiernych na rozpoczynający się nowy rok kościelny zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania "postawy adwentowej, czyli stałej gotowości na spotkanie z Bogiem, który przychodzi". Według abp Górzyńskiego, aby taką postawę kształtować należy co dzień czynić praktyki religijne.

 

ZOBACZ: Kraków: demonstracja przeciwników abpa Jędraszewskiego i modlitwa zwolenników

 

"Owocny udział w Eucharystii wymaga zrozumienia i odpowiedniego przygotowania. Dlatego Kościół ma świadomość konieczności stałego nauczania. Wierni zaś winni mieć świadomość konieczności stałego uczenia się i poznawania treści swojej wiary" - napisał metropolita warmiński i dodał, że Kościół wypełnia misję nauczania przez katechezę.

 

"Katecheza nie jest zwyczajną nauką"

 

"Dlatego bardzo niepokojące są postawy chrześcijan, ludzi zadeklarowanych jako wierzący, którzy rezygnują z katechezy, podając argumenty w swojej ocenie przekonujące. Miejmy tego świadomość, że to bardzo poważny grzech zaniedbania i poważna krzywda, jaką rodzice wyrządzają swoim dzieciom, godząc się na brak katechezy w ich szkolnym nauczaniu. Katecheza nie jest zwyczajną nauką, bo wiedza o Bogu jest czym innym niż wiedza o świecie i nie można jej mierzyć i oceniać tylko kryteriami doczesnej przydatności" - napisał w liście do wiernych metropolita warmiński.

 

ZOBACZ: Jan Paweł II był Doktorem Kościoła i współpatronem Europy? Jest na to szansa

 

Abp Górzyński zachęcił wiernych na Warmii, by praktykowali Nowennę Gietrzwałdzką i odmawiali różaniec. "Stałą intencją naszej indywidualnej i wspólnej modlitwy niech będzie prośba o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Jest dzisiaj koniecznością, by modlić się nie tylko za samych powoływanych, ale i za rodziny, w których powołania rodzą się i dojrzewają" - dodał abp Górzyński.

 

List abp Górzyńskiego jest w niedzielę odczytywany we wszystkich kościołach na Warmii.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!