Wysokie kary dla piratów drogowych. Premier proponuje rewolucyjne zmiany

Polska
Wysokie kary dla piratów drogowych. Premier proponuje rewolucyjne zmiany
Polsat News
W górę pójść mają kary za najbardziej niebezpieczne wykroczenia, np. przekroczenie prędkości

Mandaty dla kierowców pójdą w górę. Premier chce, by lepiej zarabiający płacili wyższe kary oraz nie wyklucza odbierania samochodów pijanym za kółkiem - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Dziennik przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał podczas exposé, że kary za wykroczenia drogowe będą wyższe. "Teraz ujawnił, że za sprawiedliwe uważa powiązanie wysokości kar z dochodami sprawcy. Bogaci będą więc płacić więcej, biedniejsi mniej. Za najpoważniejsze zdarzenia na drodze będzie można nawet stracić auto. Przykład? Spowodowanie wypadku po pijanemu" - podaje "Rzeczpospolita".

 

Według gazety "w górę pójść mają kary za najbardziej niebezpieczne wykroczenia: przekroczenie prędkości, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych".

 

ZOBACZ: Policja z każdego miejsca namierzy piratów drogowych

 

"Bliżej unijnych standardów"

 

Jak pisze "Rz", po zmianach za najwyższe przekroczenie prędkości (powyżej 50 km/h) pirat drogowy może zapłacić nawet 2 tys. zł. "W ten sposób zbliżymy się do unijnych standardów. W Niemczech np. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h poza terenem zabudowanym, gdzie istnieją ograniczenia kosztuje dzisiaj 600 euro i trzy miesiące bez prawa jazdy. Wysokie podwyżki mandatów nie mają dotyczyć wykroczeń mniej niebezpiecznych: złamania zakazu wjazdu czy postoju" - czytamy w piątkowym wydaniu dziennika.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie