Tysiące Polaków unikają obowiązkowych szczepień. Zatrważające dane

Polska
Tysiące Polaków unikają obowiązkowych szczepień. Zatrważające dane
Pixabay/IADE-Michoko
W I półroczu 2019 r. od obowiązkowych szczepień uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat

Od obowiązkowych szczepień w I półroczu 2019 r. uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat – poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas na poświęconym szczepieniom I Kongresie Pielęgniarek i Położnych POZ.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niechęć do szczepień to jedno z dziesięciu zagrożeń zdrowia publicznego w 2019 r.

 

"Jeśli jesteśmy zaszczepieni, to jesteśmy bezpieczni"

 

Główny Inspektor Sanitarny w czasie swojego wystąpienia mówił, że zaszczepialność Polaków "trzeba zwiększyć za wszelką cenę, ale w sposób skrajnie odpowiedzialny". Jego zdaniem szczepienia to najtańszy sposób na uniknięcie śmierci i najlepiej wydane pieniądze, by nie zginąć. - Jeśli jesteśmy zaszczepieni, to jesteśmy bezpieczni – zapewnił.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba zachorowań na Odrę. Ponad 7 razy więcej niż w ubiegłym roku

 

Przytoczył też badania CBOS z 2019 r., pokazujące, że o 7 proc. wzrosło zaufanie do szczepień. Odwołał się do roli personelu medycznego w szerzeniu wiedzy i przekonywaniu pacjentów do szczepień. Zaznaczył, że jest ona szczególnie istotna we współczesnym świecie, gdy dostęp do informacji, często niesprawdzonej i wprowadzającej w błąd odbiorców, jest powszechny. Mówił, że obecnie mamy sytuację "odejścia od autorytetu i wiedzy".

 

Skąd brać rzetelne informacje?

 

- Problem polega na tym, że wszyscy mają dostęp do informacji, która nie zawsze jest wiedzą – ostrzegł, zaznaczając, że często pozycjonowanie treści odbywa się w skomercjalizowany sposób. Odwołał się też do influencerów, którzy często szermują informacją, która wcale nie jest wiedzą.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba zachorowań na odrę. 10 razy więcej przypadków niż rok temu

 

- Kiedyś rzetelną wiedzę zapewniali lekarze, pielęgniarki, położne – powiedział. Jego zdaniem to właśnie środowisko medyczne jest źródłem rzetelnej informacji.

 

- Należy ufać profesjonalistom opieki zdrowotnej. Jestem pełen szacunku dla tej pracy. Jak analizuję, kto jest przeciwnikiem szczepień, to nie znajduję wśród nich pielęgniarek i pielęgniarzy – wyjaśnił.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie