Rząd Hiszpanii wspiera promocję korridy. Obrońcy praw zwierząt protestują

Świat
Rząd Hiszpanii wspiera promocję korridy. Obrońcy praw zwierząt protestują
polsatnews.pl
Co roku odbywające się w Hiszpanii walki z bykami ogląda na arenach około 6 mln osób

Rząd Hiszpanii opublikował we wtorek informację o wsparciu walk z bykami, tzw. korridy, na których promocję w internecie socjalistyczny gabinet wydał w 2018 r. 35 tys. euro. Krajowe organizacje broniące praw zwierząt wyraziły dezaprobatę.

Hiszpański resort kultury i sportu potwierdził przekazanie finansowego wsparcia na rzecz promującej korridę na terenie całego kraju Fundacji Toro de Lidia. Jej władze przyznają, że środki zostały skierowane na popularyzację w internecie walk z bykami.

 

Protesty

 

Ministerstwo - kierowane przez Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE), której politycy wielokrotnie dawali wyraz swojej dezaprobaty wobec korridy - poinformowało, że wsparcie dla fundacji "było wyrazem dużego znaczenia tradycyjnej kultury dla narodu hiszpańskiego".

 

ZOBACZ: Hiszpański sąd zakazał jednego z najstarszych festynów z bykami

 

W ostatnich latach w Hiszpanii odbywa się coraz więcej protestów przeciw korridzie. Coraz częściej dochodzi do blokad imprez, podczas których dochodzi do walk z bykami, a przeciwnicy tej formy rozrywki potępiają ich organizatorów za okrucieństwo wobec zwierząt.

 

6 mln widzów na arenach

 

Wprawdzie korrida wciąż uznawana jest za narodową rozrywkę Hiszpanów, ale zakaz organizacji walk z bykami systematycznie rozszerza się w kraju i obowiązuje już w około 100 gminach. Zawodów tych nie można organizować m.in. na Wyspach Kanaryjskich.

 

ZOBACZ: Pierwsza w tym roku gonitwa z bykami w Pampelunie. Pięć osób rannych

 

W marcu 2019 r. hiszpański Sąd Najwyższy potwierdził decyzję sądu w regionie Kastylia i Leon, zakazującą organizacji festynu Toro de la Venga - jednego z najstarszych z udziałem byków.

 

Co roku odbywające się w Hiszpanii walki z bykami ogląda na arenach około 6 mln osób. Zawody te przynoszą gospodarce tego iberyjskiego kraju ponad 3,5 mld euro.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!