Katastrofa śmigłowca w Mali. Zginęło 13 francuskich żołnierzy

Świat
Katastrofa śmigłowca w Mali. Zginęło 13 francuskich żołnierzy
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Trzynastu francuskich żołnierzy zginęło w poniedziałek wieczorem w katastrofie śmigłowca w Mali - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wojskowi brali udział w operacji przeciwko dżihadystom. "Chylę czoła przed poświęceniem żołnierzy francuskich w walce z terroryzmem" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekazał Pałac Elizejski, w Mali doszło do przypadkowego zderzenia się dwóch śmigłowców podczas operacji bojowej przeciwko dżihadystom. Wśród zabitych jest sześciu oficerów.

 

ZOBACZ: Katastrofa śmigłowca USA w Afganistanie. Zginęli wojskowi

 

Śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo-bojowy typu Cougar zderzyły się w Liptako w regionie Menaka we wschodnim Mali. Do katastrofy doszło w poniedziałek wieczorem w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji Barkhane przeciwko dżihadystom związanym z Państwem Islamskim i Al-Kaidą, w której bierze udział 4500 żołnierzy w Sahelu.

 

"Polegli dla Francji w walce z terroryzmem"

Prezydent Macron oddał hołd żołnierzom, którzy "polegli dla Francji w walce z terroryzmem", i złożył kondolencje ich rodzinom. Zginęło "13 bohaterów, których celem była ochrona nas wszystkich" – podkreślił.

 

Katastrofa śmigłowcaPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
Katastrofa śmigłowca

 

- Śmigłowce używane w Afryce przez francuską armię są w bardzo dobrym stanie. Na razie nie znamy przyczyny katastrofy, ale możemy domniemywać, że wynika ona albo ze słabej widoczności w regionie pustynnym, albo była skutkiem próby uniknięcia ostrzelania – mówił we francuskiej telewizji BFM były szef francuskiej misji wojskowej przy ONZ generał Dominique Trinquand.

 

Śmierć 13 francuskich żołnierzy na misji w Mali głęboko mnie poruszyła; chylę czoła przed ich poświęceniem w walce z terroryzmem i składam wyrazy współczucia ich rodzinom, prezydentowi Emmanuelowi Macronowi i wszystkim Francuzom - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

 

ZOBACZ: Katastrofa rosyjskiego samolotu wojskowego. Piloci katapultowali się

 

Jest to jeden z najpoważniejszych wypadków od czasu zamachu na koszary sił francuskich i amerykańskich stacjonujących w Bejrucie w 1983 r. W ataku tym zginęło ponad 300 osób, w tym 241 żołnierzy amerykańskich i 58 francuskich spadochroniarzy.

 

Od czasu interwencji Francji w Mali od 2013 roku zginęło tam według różnych źródeł od 38 do 44 francuskich żołnierzy.

 

W lutym 2018 r. pięć osób zginęło w katastrofie dwóch francuskich wojskowych śmigłowców Gazelle, które zderzyły się w powietrzu w trakcie misji szkoleniowej w położonym nad Morzem Śródziemnym departamencie Var.

las/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie