Chirurdzy wycięli ponad 7-kilogramową nerkę. Przeciętna jest 70 razy mniejsza

Polska
Chirurdzy wycięli ponad 7-kilogramową nerkę. Przeciętna jest 70 razy mniejsza
pixabay/12019

Indyjscy chirurdzy ze szpitala Sir Ganga Ram z Delhi wycięli choremu pacjentowi nerkę ważącą 7,4 kg. 56-latek cierpiał na schorzenie, w wyniku którego na jego nerkach cały czas pojawiały się ogromne torbiele. Przed operacją narząd zajmował pół brzucha mężczyzny, utrudniając mu oddychanie.

Mężczyzna choruje na wielotorbielowatość nerek. Schorzenie charakteryzuje się rozwojem torbieli nerek, krwiomoczu i nadciśnienia tętniczego. Nieleczona jest w stanie zająć również wątrobę, trzustkę, a czasami nawet serce i mózg.

 

W przypadku 56-latka z Indii torbiele rozwinęły się do ogromnych rozmiarów - nerka miała ponad 7 kg i 45 cm długości. Przeciętna masa ludzkiej nerki wynosi od 120 do 200 g, a długość - ok. 12 cm.

 

 

"Nie sądziliśmy, że jest aż tak duża"

 

- To była ogromna bryła, która zajmowała pół powierzchni całego jego brzucha. Wiedzieliśmy, że jest duża, ale nie sądziliśmy, że aż tak - tłumaczy agencji AFP chirurg Sachin Kathuria. Lekarze zdecydowali się na usunięcie nerki, gdy organizm chorego przestał reagować na antybiotyki, a mężczyzna z trudem oddychał.

 

ZOBACZ: Wyciął pacjentowi zdrową nerkę, zostawił tę z guzem. Wyrok dla lekarza

 

56-latek po zabiegu czuje się dobrze i przeszedł zabieg dializy. Teraz czeka na przeszczep zdrowej nerki.

 

Według Księgi Rekordów Guinnessa największa usunięta nerka z organizmu człowieka ważyła 4,25 kg. Operacja odbyła się w 2017 r. w Dubaju. Lekarze z Delhi nie wykluczają, że zgłoszą swój "wyczyn" do specjalnej komisji, ale jednocześnie dodają, że słyszeli o usuniętej nerce ważącej ok. 9 kg w jednym ze szpitali w USA.

bas/ The Guardian, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie