Rada UE bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii

Świat
Rada UE bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii
Pixabay/ webmicha
Rada UE zatwierdziła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii

Rada UE zatwierdziła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii - poinformowały służby prasowe tej instytucji.

Otwiera to drogę do tego, by w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad kolegium pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen.

 

ZOBACZ: Boris Johnson: dzięki brexitowi zbudujemy nową Wielką Brytanię

 

Zgodnie z art. 17 Traktatu o UE lista kandydatów na komisarzy jest przyjmowana przez Radę w porozumieniu z wybranym przewodniczącym Komisji. Von der Leyen wyraziła zgodę na propozycję listy 21 listopada.

 

Nowa Komisja Europejska będzie liczyć 27 osób

 

Mimo uzgodnień z UE i formalnego obowiązku swojego kandydata nie przedstawiła Wielka Brytania. Ustępująca KE wszczęła wobec tego procedurę o naruszenie prawa UE wobec Londynu, ale i to nie zmobilizowało rządu premiera Borisa Johnsona do podporządkowania się woli Brukseli.

 

Cała sprawa wywołuje pytania prawne, bo zgodnie z decyzją Rady Europejskiej liczba komisarzy wraz z przewodniczącym ma odpowiadać liczbie państw członkowskich. Tymczasem nowa KE będzie liczyć 27 osób.

 

Przedstawiciele instytucji unijnych podkreślają jednak, że z wewnętrznych opinii prawnych wynika, że nowa Komisja może zacząć działać bez Brytyjczyka w składzie. Głosowanie nad poparciem dla kolegium pod przewodnictwem Niemki zaplanowano na środę w Strasburgu.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie