Zakopane pożegnało byłego senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza

Polska
Zakopane pożegnało byłego senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza
Wikipedia.org/ Jadwiga
Franciszek Bachleda-Ksiedzularz spoczął na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

Na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem w sobotę spoczął były senator trzech kadencji, samorządowiec i społecznik Franciszek Bachleda-Księdzularz. Żegnały go setki osób, w tym liczne poczty sztandarowe.

List na uroczystość pogrzebową skierował marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki, który przypomniał sylwetkę zmarłego.

 

"Franciszek Bachlada-Księdzularz był oddany sprawom Polski, był parlamentarzystą aktywnym, aktywnym społecznie oraz dumnym góralem propagującym bogactwo i piękno Podhala. Żegnamy świętej pamięci senatora, który dobrze przysłużył się Polsce i na zawsze pozostanie w naszych pamięciach" - napisał marszałek Senatu.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Andrzeja Worwy. Przez niemal ćwierć wieku był "misiem z Krupówek"

 

"Żył po mistrzowsku"

 

Kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel mówił, że Bachleda-Księdzularz był obdarowany wieloma talentami.

 

"Franciszek zawsze widział wszystko w dalszej perspektywie, tak było chociażby przy powstawaniu Geotermii Podhalańskiej, przy czym brał aktywny udział, a miał jeszcze wiele dobrych pomysłów, choćby utworzenie multimedialnego centrum upamiętniającego wizytę Jana Pawła II na Podhalu. Był człowiekiem wymagającym i od siebie i od ludzi, pilnującym porządku i regulaminu zgodnie z łacińską maksymą clara pacta claros faciunt amicos - jasne zasady czynią ludzi przyjaciółmi, a przyjaciół miał wielu. Był ikoną górala, obdarowany wieloma talentami zawsze był godny i honorowy. Żył po mistrzowsku i po mistrzowsku uczył wiary, kultury i szacunku do natury" - mówił podczas uroczystości pogrzebowych kapelan Związku Podhalan.

 

Zasłużony dla kraju i regionu

 

Franciszek Bachleda-Księdzularz zmarł 19 listopada w wieku 72 lat. Był senatorem III, IV i V kadencji samorządowcem i społecznikiem, przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska. Był burmistrzem Zakopanego i gminy tatrzańskiej w latach 1994–1995, prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan w latach 1987–1993, redaktorem naczelnym pisma "Hale i Dziedziny". Bachleda–Księdzularz kierował także Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem oraz pełnił mandat radnego sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej w latach 2010–2014. Współorganizował i kierował przedsiębiorstwem Geotermia Podhalańska.

 

Franciszek Bachleda-Księdzularz był współtwórcą i kierownikiem kilku góralskich zespołów folklorystycznych m.in. Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" w Krakowie. Jest także autorem przekładu fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie stanu wojennego za działalność opozycyjną był na kilkanaście dni internowany.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie