Kim Dzong Un nie przyjedzie na szczyt do Korei Płd.

Świat
Kim Dzong Un nie przyjedzie na szczyt do Korei Płd.
Twitter/The White House
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nie weźmie udziału w szczycie przywódców państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Korei Południowej - przekazała w czwartek północnokoreańska agencja KCNA.

Dwudniowy specjalny szczyt współpracy Korei Płd. i ASEAN rozpocznie się w poniedziałek w południowokoreańskim mieście Pusan. Kim odrzucił zaproszenie na ten szczyt, przekazane mu na początku listopada w prywatnym liście przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina – pisze południowokoreańska agencja Yonhap.

 

"Jesteśmy wdzięczni za zaufanie i szczerość strony południowej, ale mamy nadzieję, że zrozumie ona, dlaczego nie znaleźliśmy odpowiedniego powodu, dla którego przewodniczący Komisji Spraw Państwowych miałby odwiedzić Pusan" - napisała KCNA, odnosząc się do Kim Dzong Una.

 

"Wątpliwe jest, czy spotkanie pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. mogłoby być obecnie znaczące" - dodała północnokoreańska agencja.

 

PRZECZYTAJ: Symulowana wojna w Korei Północnej. Ćwiczenia nadzoruje Kim Dzong Un

 

Szukanie porozumienia 

 

Władze w Seulu miały nadzieję, że Kim odwiedzi Pusan przy okazji szczytu współpracy z ASEAN, co mogłoby dać impuls do wznowienia rozmów i poprawy dwustronnych relacji pomiędzy dwiema Koreami.

 

KCNA skrytykowała tymczasem Seul za poleganie na zagranicznej pomocy w rozwiązywaniu problemów w jego relacjach z Pjongjangiem. Według Yonhapu chodzi o wspólne projekty, które nie są realizowane z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia. USA nie godzą się na złagodzenie tych sankcji, dopóki nie nastąpi istotny postęp w negocjacjach na temat denuklearyzacji Korei Płn.

 

Pjongjang zażądał niedawno od Seulu usunięcia całej zbudowanej przez Koreę Płd. infrastruktury w rejonie turystycznym Gór Kumgang (Gór Diamentowych) w Korei Płn. Według komentatorów wynika to z frustracji z powodu wieloletniego zawieszenia południowokoreańskich wycieczek do tej strefy. Komercyjne wycieczki nie mogą być wznowione z powodu sankcji gospodarczych.

 

Korea Płn. oskarża USA o niepowodzenie dotychczasowych rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku, by zmienił swoje stanowisko w tych negocjacjach i wystąpił z nowymi propozycjami. Południowokoreański wywiad oceniał, że kolejna runda roboczych rozmów pomiędzy USA a Koreą Płn. może się odbyć najpóźniej w grudniu

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie