Pogrzeb abp. Juliusza Paetza na cmentarzu parafialnym na poznańskiej Starołęce

Polska
Pogrzeb abp. Juliusza Paetza na cmentarzu parafialnym na poznańskiej Starołęce
Polsat News
Juliusz Paetz - arcybiskup senior, metropolita poznański w latach 1996-2002 - zmarł 15 listopada

Juliusz Paetz - arcybiskup senior, metropolita poznański w latach 1996-2002 - zmarł 15 listopada. W poniedziałek rano trumnę z ciałem arcybiskupa przewieziono na cmentarz parafialny pw. św. Antoniego na poznańskiej Starołęce. - W trosce o dobro Kościoła, proszę wiernych, aby strzegli siebie i byli bez grzechu - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek rano odbyła się msza święta pogrzebowa abpa seniora Juliusza Paetza w Katedrze Poznańskiej.

 

- W trosce o dobro Kościoła, proszę wiernych, aby strzegli siebie i byli bez grzechu - powiedział w poniedziałek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki informując o pogrzebie abp. Juliusza Paetza. Miejscem pochówku abpa seniora będzie cmentarz parafialny jego rodziny na poznańskiej Starołęce.

 

Przewodniczący KEP przypomniał, że w 2001 r. komisja kierowana przez ks. abpa Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej. W 2002 r. św. Jan Paweł II przyjął dymisję księdza abpa Paetza. W tym samym 2002 r. kard. Giovanni Battista Re zalecił, by arcybiskup senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym. W grudniu papież potwierdził tę decyzję. Potem, w 2013 r., kard. Tarcisio Bertone zachęcał ks. abpa seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy. Wezwanie to zostało powtórzone potem przez nuncjusza apostolskiego Celestino Migliore w 2016 r.

 

"Sytuacja posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego" 

 

- Jestem przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj, posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego - dodał abp Gądecki. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy rozważano pochowanie abp. Juliusza Paetza w poznańskiej katedrze. Informowała o tym wcześniej Archidiecezja Poznańska informując, że "pogrzeb odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej". 

 

Informacja o pogrzebie w katedrze wywołała protesty

 

Spotkało się to z wieloma protestami. Publicysta katolicki Tomasz Terlikowski napisał nawet, ż pochówek w archikatedrze "będzie decyzją skandaliczną i haniebną".

 

Przeciwko pochówkowi abp. Paetza w katedrze byli również poznańscy księża. "Sprawa miejsca pochówku to kwestia zgorszenia a nie wymierzania sądu" - napisał na Twitterze prezbiter Archidiecezji Poznańskiej ks. Daniel Wachowiak. 

WIDEO: "W trosce o dobro Kościoła, proszę wiernych, aby strzegli siebie i byli bez grzechu". Abp Stanisław Gądecki informując o pogrzebie abp. Juliusza Paetza

  

 

ZOBACZ: Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz. Miał 84 lata

 

Abp Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 roku. Był wikariuszem w parafii Bożego Ciała w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pełnił równocześnie funkcję kapelana w szpitalu. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kontynuował naukę w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską.

 

W grudniu 1982 roku został mianowany biskupem łomżyńskim, a w kwietniu 1996 r. - arcybiskupem poznańskim.

 

Oskarżony o molestowanie

 

23 lutego 2002 r. w "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł "Grzech w pałacu arcybiskupim", w którym napisano, że arcybiskup Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Dziennik twierdził, że o skłonnościach homoseksualnych hierarchy było wiadomo od co najmniej dwóch lat, a władze kościelne nie reagowały.

 

ZOBACZ: Decyzja "haniebna i skandaliczna". Terlikowski o możliwym miejscu pochówku abp. Paetza

 

Pomogła dopiero interwencja grupy świeckich w Watykanie, m.in. przyjaciółki Jana Pawła II Wandy Półtawskiej. To dzięki jej wstawiennictwu sprawa trafiła do Ojca Świętego. Abp Paetz zaprzeczał zarzutom, ale zrezygnował z funkcji metropolity w Wielki Czwartek 2002 roku. Watykan nałożył na niego zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Mimo tego arcybiskup w wielu wydarzeniach publicznych uczestniczył.

 

W 2010 roku zabiegał o zniesienie zakazu, ale sprzeciwił się temu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zakaz został utrzymany, ale purpurat nadal zaprzeczał stawianym mu zarzutom. Sprawa nigdy nie została wyjaśniona.

 

Abp Paetz zaprzeczał zarzutom współpracy z wywiadem PRL

 

W 2007 r. w książce pt. "Księża wobec bezpieki" ks. Isakowicz-Zaleski napisał, że ks. Paetz został w 1978 r. zarejestrowany jako kontakt informacyjny wywiadu PRL o kryptonimie "Fermo", wyrejestrowany został w 1983 r. po powrocie z Rzymu do kraju. Abp Paetz stanowczo zaprzeczał zarzutom "Nigdy nie miałem kontaktu ze służbami - ani polskimi, ani Stasi, ani rosyjskimi czy radzieckimi" - mówił. Również Kościelna Komisja Historyczna nie znalazła dowodów współpracy abpa Paetza z tajnymi służbami PRL.

 

Abp Juliusz był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Wielkim Kanclerzem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu.

 

ZOBACZ: Opublikowano raport nt. pedofilii w polskim Kościele. W dokumencie m.in. nazwiska 24 hierarchów

 

Nazwisko Peatza pojawiło się w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się" nt. pedofilii w polskim Kościele. Oprócz arcybiskupa, wymieniono 23 innych hierarchów, którzy według fundacji mieli ukrywać lub pomagać księżom-pedofilom.

grz/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze