Jest nowy prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Polska
Jest nowy prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Twitter/Ministerstwo Rodziny
Dotychczasowy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, został powołany na stanowisko prezesa PFRON

Krzysztof Michałkiewicz, dotychczasowy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, został powołany przez nową szefową MRPiPS Marlenę Maląg na stanowisko prezesa PFRON – podał resort na Twitterze.

Michałkiewicz zastąpił na stanowisku prezesa PFRON Maląg, która w piątek objęła urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

ZOBACZ: Rząd zebrał się na pierwszym posiedzeniu

 

"Minister @MarlenaMalag wręczyła @KMichalkiewicz nominację na prezesa @funduszpfron" – podało Ministerstwo Rodziny i Pracy w piątek wieczorem na Twitterze.

 

 

Krzysztof Michałkiewicz ma 66 lat. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Od 31 października 2005 do 5 maja 2006 sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W 2015 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Beaty Szydło, a następnie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Objął także funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

 

Z wykształcenia jest socjologiem. Na początku lat 80. wstąpił do NSZZ "Solidarność". Pracował w Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" w Lublinie, był redaktorem "Biuletynu Informacyjnego". Za udział w strajku WSK Świdnik został aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia. W latach 1982-1983 przebywał w zakładach karnych w Lublinie, Łodzi, Łęczycy i Hrubieszowie.

 

Paszport z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy

 

W 1983 r. w trakcie przerwy w odbywaniu kary otrzymał paszport z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy polskiej. Wspólnie z rodziną wyjechał do Australii. Do Polski wrócił w 1992 r. Pracował m.in. jako dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, pełnił także funkcję zastępcy prezydenta Lublina. W 2000 r. został odznaczony medalem Lumen Mundi, nadawanym przez abp. metropolitę lubelskiego.

 

Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest tworzenie warunków ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Środki na realizację zadań PFRON są pozyskiwane z obowiązkowych miesięcznych wpłat pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6 proc. Beneficjentami środków Funduszu są pracodawcy, osoby indywidualne oraz organizacje pozarządowe i fundacje.

zdr/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie