Rewolucja w motoryzacji? Naukowcy wyprodukowali paliwo z… wodorostów

Moto
Rewolucja w motoryzacji? Naukowcy wyprodukowali paliwo z… wodorostów
TNO
Samochód napędzany paliwem z wodorostów przejechał w Danii 80 km

80 kilometrów przejechał samochód, do napędzenia którego użyto paliwa wyprodukowanego z morskich wodorostów. Paliwo opracowali naukowcy z holenderskiej organizacji TNO oraz z Uniwersytetu w Wageningen. Samochód, który napędzany był tym ekologicznym paliwem, przygotowali naukowcy z Danii.

Eksperyment jest częścią europejskiego projektu MacroFuels finansowanego przez UE, w którym holenderskie instytuty badawcze współpracują z władzami duńskimi. Dotychczas wyprodukowano ok. 200 litrów paliwa. 

 

Do pierwszej jazdy próbnej specjalnie przygotowanym samochodem doszło w Danii. Jego zachowanie sprawdzono podczas jazdy w różnych warunkach - od miejskich korków po jazdę po autostradzie. Auto przejechało 80 km. 

 

ZOBACZ: Pozwali państwo za smog i wygrali. 35 tys. zł na cele charytatywne

 

"Paliwo z wodorostów działa tak samo, jak zwykłe"

 

- Sprawdziliśmy, czy paliwo z wodorostów działa tak samo, jak zwykłe paliwa. Przyjrzeliśmy się również zużyciu paliwa i jego wpływowi na stan silnika - powiedział Jaap van Hal, ekspert ds. wodorostów w TNO, w rozmowie z "Noordhollands Dagblad".

 

Van Hal uważa, że w przyszłości paliwo z wodorostów może być wykorzystywane nie tylko do napędzania samochodów osobowych, ale również przez lotnictwo i żeglugę morską.

 

ZOBACZ: Ograniczanie plastiku a rzeczywistość w PKP. Czy coś się zmieni?

 

Badania wykazały nie tylko, że paliwo z wodorostów działa tak samo, jak to z ropy naftowej, ale również to, iż jego produkcja jest technicznie możliwa. Naukowcy będą teraz pracowali nad zoptymalizowaniem procesu wytwarzania nietypowego paliwa.

 

Z wodorostów również szkło, opakowania i ubrania

 

Biopaliwa są alternatywą dla paliw kopalnych i nie zanieczyszczają środowiska. Naukowcy podkreślają, że wodorosty rosną szybko i łatwo je uprawiać. Badacze z TNO zauważają, że z wodorostów można również wytwarzać ubrania, szkło, materiały izolacyjne, opakowania, a nawet farby. 

grz/ml/ nos.nl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie