Atak zimy w Hiszpanii i Portugalii. Nieprzejezdne drogi, zamknięte porty

Świat
Atak zimy w Hiszpanii i Portugalii. Nieprzejezdne drogi, zamknięte porty
Pixabay/PAP/EPA/Cabalar
Z powodu wysokich na ponad 8 metrów fal w Galicji zamknięto wszystkie porty

Ponad 80 dróg zostało zablokowanych w czwartek po intensywnych opadach śniegu i marznącego deszczu w Portugalii i Hiszpanii. W niektórych regionach tych krajów temperatura spadła poniżej zera.

Jednym z najbardziej dotkniętych atakiem zimy regionów Półwyspu Iberyjskiego jest Galicja, w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu nieprzejezdnych jest ponad 30 tras szybkiego ruchu.

 

Zamknięte porty

 

Z powodu wysokich na ponad 8 metrów fal w czwartek w Galicji zamknięto tymczasowo wszystkie porty morskie.

 

Podobną decyzję podjęły też władze Portugalii wobec siedmiu portów wschodniego wybrzeża. Poziom fal dochodzących do sześciu metrów ma do czwartkowego wieczora wzrosnąć tam o osiem metrów, fale sięgną więc około 14 metrów.

 

W Hiszpanii i Portugalii zamknięto część portówPAP/EPA/Juan Herrero
W Hiszpanii i Portugalii zamknięto część portów

 

ZOBACZ TEŻ: Paraliż komunikacyjny na północy Włoch z powodu śnieżyc

 

Od rana intensywne opady śniegu doprowadziły do zasypania ponad 20 dróg w portugalskich dystryktach Viseu, Guarda oraz Castelo Branco. Największe utrudnienia w ruchu występują w masywie górskim Serra da Estrela, przy wschodniej granicy z Hiszpanią, gdzie w czwartek temperatura spadła poniżej zera.

 

Podtopienia i połamane drzewa

 

Zarówno portugalska, jak i hiszpańska obrona cywilna potwierdziła kilkaset zgłoszeń dotyczących głównie podtopień oraz połamanych drzew zalegających na drogach. W północnej i środkowej części Hiszpanii na ulice miast wyjechały pługi śnieżne.

 

ZOBACZ TEŻ: W Beskidach już zima. Ostrzeżenie dla kierowców i turystów

 

W czwartek wieczorem rząd Pedra Sancheza poinformował, że w całym kraju nieprzejezdnych jest prawie 50 dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. Potwierdzono, że w związku z atakiem zimy na drogi wyjedzie prawie 800 pługów śnieżnych i pojazdów rozsypujących sól.

 

Poza Galicją poważne problemy na drogach występują też w Kantabrii i regionie Nawarry, na północy, a także w okolicach Madrytu, Segowii i Avilli, w środkowej części kraju.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze