Odwołany Rajd Australii. Gigantyczne pożary, stan wyjątkowy, ofiary śmiertelne

Świat
Odwołany Rajd Australii. Gigantyczne pożary, stan wyjątkowy, ofiary śmiertelne
PAP/EPA/Darren Pateman

W Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym stanie Australii, setki szkół zostały zamknięte a ludność wezwano do chronienia się w relatywnie bezpiecznych centrach miast, w oczekiwaniu na wtorkowy atak pożarów podsycanych przez suszę, wysoką temperaturę i silny wiatr. Z powodu szalejącego ognia organizatorzy odwołali ostatnią eliminację WRC - Kennards Hire Rally.

Władze stanu Nowa Południowa Walia ogłosiły stan wyjątkowy, który ma trwać przez najbliższy tydzień.

 

Służbie pożarniczej (Rural Fire Service) udzielono nadzwyczajnych uprawnień. Może ona dysponować dostępnymi środkami i wydawać polecenia innym agendom rządowym.

 

Najpoważniejsza sytuacja w okolicach Sydney

 

Dowódca służby gaśniczej, komisarz Shane Fitzsimmons, poinformował, że do walki z ponad 50 ogniskami pożarów lasów i zarośli skierowano ponad 3 tys. strażaków. We wtorek sytuacja ma się pogorszyć bowiem oczekiwane jest zwiększenie siły wiatru.

 

Najpoważniejsza sytuacja panuje na północnym wschodzie stanu oraz w okolicach największego miasta Australii - Sydney. Zanotowano tam trzy ofiary śmiertelne; kilkaset domów mieszkalnych zostało zniszczonych.

 

 

ZOBACZ: Pożary lasów i buszu w Australii. Dwie ofiary śmiertelne

 

Odwołanie Rajdu Australii

 

Pożary szalejące w rejonie Coffs Harbour zmusiły organizatorów Rajdu Australii do skrócenia trasy z 324 do zaledwie 94 kilometrów. Impreza kończąca sezon mistrzostw świata ma zostać rozegrana od piątku do niedzieli.

 

Pierwotnie w Australii miało się odbyć 25 odcinków specjalnych o łącznej długości dokładnie 324,53 km. Organizatorzy zapowiedzieli jednak w poniedziałek, że kierowcy będą prawdopodobnie ścigać się po kilka razy na zaledwie czterech OS-ach i przejadą w sumie 94,37 km.

 

Gdy plany te miały być zatwierdzane przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) oraz lokalne władze organizator WOrld Rally Championship poinformował, że australijska eliminacja - Kennards Hire Rally - została ostatecznie odwołana.

 

 

 

Tytuł mistrzowski już wcześniej zapewnił sobie Estończyk Ott Tanak, ale jego obecny zespół wciąż walczy o triumf w klasyfikacji konstruktorów z jego przyszłym teamem - Hyundaiem.

 

WIDEO: Pożary w Australii:

 

  

 

ac/hlk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie