Znamy nazwiska kandydatów PSL na wicemarszałków Sejmu i Senatu

Polska
Znamy nazwiska kandydatów PSL na wicemarszałków Sejmu i Senatu
PAP/Piotr Augustyniak, Polsat News
Piotr Zgorzelski i Michał Kamiński kandydatami PSL na wicemarszałków? Tak wynika z nieoficjalnych informacji

Poseł Piotr Zgorzelski kandydatem PSL na stanowisko wicemarszałka Sejmu, a Michał Kamiński kandydatem na wicemarszałka Senatu. Takie decyzje zapadły na wtorkowym zebraniu klubu PSL.

We wtorek o godz. 10 zebrał się klub PSL, który podjął ostateczne decyzje i wskazał kandydatów na wicemarszałków Sejmu i Senatu, wybrał szefa klubu oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji.

 

Kandydatem na wicemarszałka Sejmu ma być sekretarz PSL, poseł Piotr Zgorzelski, a kandydatem na wicemarszałka Senatu przyszły senator ludowców Michał Kamiński. Ustalono też, że przedstawiciel klubu w prezydium Sejmu ma się zmieniać co roku.

 

Wcześniej na wicemarszałka Sejmu politycy PSL wskazywali lidera partii Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz wiceszefową PSL Urszulę Pasławską. Z kolei zdaniem posła Marka Sawickiego najlepszym kandydatem na marszałka Senatu był senator Jan Filip Libicki.

 

Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz został przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska - przekazał we wtorek poseł tego klubu Paweł Kukiz.

 

ZOBACZ: Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Dymisja rządu, wybór marszałka i wicemarszałków

 

Dotychczas dwa kluby wskazały swoich kandydatów

 

Do tej pory tylko dwa kluby: Koalicji Obywatelskiej i klub Lewicy wskazały swoich kandydatów na stanowisko wicemarszałka Sejmu. Są nimi dotychczasowa wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska oraz lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

 

Klub PiS wskazał jedynie kandydatów na marszałków Sejmu i Senatu, a są nimi dotychczasowi marszałkowie izb Elżbieta Witek oraz Stanisław Karczewski.

 

W zeszły piątek lider PO Grzegorz Schetyna po uzgodnieniach z liderami PSL i SLD poinformował, że Tomasz Grodzki z KO jest kandydatem na marszałka Senatu a Bogdan Borusewicz będzie rekomendowany przez KO na wicemarszałka izby. Lewica rekomenduje na wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką.

 

Wyniki wyborów

 

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

 

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa.

 

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie