Prof. Grażyna Świątecka i prof. Andrzej Nowak. Kim są odznaczeni Orderem Orła Białego?

Polska
Prof. Grażyna Świątecka i prof. Andrzej Nowak. Kim są odznaczeni Orderem Orła Białego?
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prof. medycyny, kardiolog Grażynę Świątecką

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prof. medycyny, kardiolog Grażynę Świątecką - twórczyni gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", pierwszej w Polsce tego rodzaju placówki. Najwyższe państwowe odznaczenie otrzymał także prof. Andrzej Witold Nowak - historyk, publicysta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

W poniedziałek, 11 listopada w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prof. Grażynę Świątecką "w uznaniu znamienitych zasług upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu" 

 

Prof. Andrzej Nowak otrzymał odznaczenie "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie".

 

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe.

 

Wcześniej w programie "Graffiti" rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił, że odznaczone zostaną "dwie znamienite osoby naszego życia publicznego".

 

Prezydent o odznaczonych

 

- Prezydent RP ma ten zaszczyt, że może państwu wręczyć symboliczne podziękowania od Polski za wielkie dzieło, które państwo w swoim życiu i swoim życiem realizujecie - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po wręczeniu oznaczeń państwowych.

 

Prezydent podkreślił także, że w przypadku odznaczeń dla prof. Grażyny Świąteckiej i dla prof. Andrzeja Nowaka, ani on, ani kapituła nie miała żadnych wątpliwości.

 

Mówiąc o prof. Świąteckiej, Andrzej Duda zaznaczył, że jest ona twórcą pierwszego w Polsce telefonu zaufania, co - jak zaznaczył - uratowało życie wielu ludziom i co uratowało wiele rodzin.

 

Z kolei mówiąc o prof. Nowaku podkreślił, że jest on historykiem, który z pasją pokazuje historię w sposób niezwykle ciekawy.

 

- Taki, który buduje postawy patriotyczne - dodał.

 

ZOBACZ: "Dwie znamienite osoby uzyskają od prezydenta Order Orła Białego"

 

Prof. Świątecka - kardiolog, założycielka telefonu zaufania

 

Profesor medycyny, kardiolog, internista. Twórczyni gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", pierwszej w Polsce tego rodzaju placówki. Prof. Świątecka studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Jest autorką i współautorką 242 publikacji naukowych.

 

Jest współzałożycielką i redaktor naczelną kwartalnika Elektrofizjologia i Stymulacja Serca (później Folia Cardiologica, a obecnie Cardiology Journal).


Grażyna Świątecka to także inicjatorka, współorganizator i prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej oraz redaktor czasopisma Telefon Zaufania - Nasza Gazeta.

 

W 2001 roku uzyskała nagrodę ministra zdrowia. W 1981 roku Złoty Krzyż Zasługi, w 1997 roku Medal 1000-lecia Gdańska, w 2001 roku medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2004 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz 2009 - Medal "Gloria Medicinae".

 

Prof. Nowak - znawca stosunków polsko-rosyjskich

 

Prof. Andrzej Nowak - odznaczony Orderem Orła Białego - powiedział, że gdy myśli o sensie przyznanych medali i krzyży przychodzi mu do głowy "obraz symbolu, któremu wszyscy służymy - Orła Białego". Jak mówił, żywiołem tego symbolu jest przede wszystkim wolność, "bezkres, który można ocenić tylko z wysokości tego wzlotu polskiego orła".

 

- Nie widać z tej wysokości żadnych granic, nie widać podziałów, jest to wszechogarniające poczucie wolności - mówił historyk.

 

- Polskość oznacza także pewne granice, pewną ukształtowaną historycznie wspólnotę. Kiedy myślę o tym połączeniu wolności z granicami, w których służymy, pracujemy, przychodzi mi na myśl wizja gniazda. Bo orzeł, żeby wzlecieć, żeby swobodnie szybować, bujać w obłokach, ogarniać cały świat twórczą fantazją swego ducha (...) potrzebuje gniazda. Żeby miał gdzie wracać ten polski orzeł, który od 1050 lat jest szybuje i wraca do gniazda - mówił Nowak.

 

Historyk przypomniał pierwszego kawalera orderu Virtuti Militari Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego - pierwszego z urzędu kawalera odrodzonego w II RP orderu Orła Białego i św. Jana Pawła II - pierwszego kawalera tego orderu w odrodzonej III RP. Jak mówił prof. Nowak, dwaj pierwsi z tych odznaczonych Polaków mają kopce symbolizujące wdzięczność narodu. - Dobrze by było, gdyby w przyszłym roku, 102. roku od odzyskania niepodległości, który jednocześnie będzie 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, "dodać wyraz wdzięczności zbiorowej dla tej postaci, czy to w formie kopca, czy jakiejś innej formie - dodał prof. Nowak.

 

Kim jest profesor Andrzej Nowak?

 

Profesor Andrzej Witold Nowak urodził się 12 listopada 1960 w Krakowie. Jest polskim historykiem, publicystą, nauczycielem akademickim, sowietologiem, profesorem nauk humanistycznych.

W 1982 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ (seminarium prof. Władysława Serczyka). Od stycznia 1983 związany jest z Instytutem Historii PAN w Warszawie (Zakład Historii Europy XIX i XX wieku), gdzie przygotowywał rozprawę doktorską (obronioną w 1990).

Prof. Nowak zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kornel Morawiecki odznaczony Orderem Orła Białego

Jest członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także Polsko-Rosyjskiej Komisji Historycznej PAN-RAN; Komisji Środkowoeuropejskiej oraz Wschodnioeuropejskiej PAU; kolegium redakcyjnego "Kwartalnika Historycznego" i "Dziejów Najnowszych".

W latach 2006-2010 był członkiem Rady Archiwalnej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych; członkiem Rady Muzeum Historii Polski, a także wiceprezesem Rady Historyków Narodowego Banku Polskiego (2007-2010).

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy z 27 czerwca 2016 został powołany w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju również powołanej przez prezydenta.

 

Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2019.

 

las/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie