Obozy śmierci na współczesnej mapie Polski. MSZ interweniuje ws. serialu Netflixa

Polska
Obozy śmierci na współczesnej mapie Polski. MSZ interweniuje ws. serialu Netflixa
netflix.com
"Iwan Groźny z Treblinki" opowiada historię wojennego zbrodniarza.

"Netflix, dbajmy o prawdę historyczną! W czasie, o którym mowa w serialu »Iwan Groźny z Treblinki«, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic" - napisało na Twitterze polskie ministerstwo spraw zagranicznych zamieszczając grafiki.

W serwisie Netflix pojawiła się zapowiedź serialu "Iwan Groźny z Treblinki". który opowiada historię procesu Iwana Demianiuka, ukraińskiego zbrodniarza wojennego. W czasie II wojny światowej był członkiem utworzonej przez Niemców formacji SS-Wachmannschaften.


Przez swoje okrucieństwo miał przydomek "Iwan Groźny".

 

ZOBACZ: Polski ambasador reagował na "polskie obozy" w prasie. Krytykują go szwajcarscy politycy


Demianiuk po wojnie znalazł się w USA. W 1988 r. został skazany na śmierć., jednak pięć lat później został oczyszczony z zarzutów w procesie rewizyjnym przez Sąd Najwyższy Izraela.


W 2011 r. Demianiuk został uznany winnym współudziału w masowej zagładzie Żydów w obozie w Sobiborze, za co został skazany przez sąd na pięć lat więzienia. Zmarł w 2012 r. w domu opieki.

 

Obozy koncentracyjne


W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę, która miała obrazować rozmieszczenie obozów koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej. Użyto jednak mapy współczesnej Polski.


Zareagowało polskie ministerstwo.

 

prz/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze