Nowy cesarz Japonii pokazał swoją twarz poddanym. Setki tysięcy przyszły zrobić unikatowe selfie

Świat

Tysiące wymachujących flagami Japończyków pozdrawiało w niedzielę cesarza Naruhito i jego małżonkę, cesarzową Masako, którzy w pełnym słońcu przejechali kabrioletem ulicami stołecznego Tokio, aby zaprezentować się poddanym i dopełnić rytuałów związanych z intronizacją.

Para cesarska, przemieszczająca się w otwartym samochodzie w kolumnie pojazdów, uśmiechała się i machała do setek tysięcy zachwyconych widzów, którzy wymachiwali flagami i robili zdjęcia z zatłoczonych chodników po obu stronach jezdni - informuje agencja Associated Press.

 

Cesarz we fraku, cesarzowa w tiarze

 

Parada rozpoczęła się od zaintonowania przez orkiestrę hymnu narodowego Kimigayo (Rządy Cesarza).


Następnie kawalkada samochodów i motocykli ruszyła po południu czasu polskiego (w Polsce był wtedy ranek) z Pałacu Cesarskiego i po pokonaniu blisko pięciu kilometrów dotarła do rezydencji Naruhito w kompleksie Akasaka.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Japoński cesarz Naruhito wstąpił na tron

 

Naruhito, ubrany w czarny frak ozdobiony łańcuchem, i Masako w białej długiej sukni i tiarze jechali czarnym kabrioletem Toyota Century Convertible, przybranym emblematami chryzantemy i flagą cesarską.

 

Kawalkada przemieszczała się powoli. Setki tysięcy ludzi stojących wzdłuż trasy przejazdu wykorzystało okazję, aby robić zdjęcia i nagrywać filmiki z tego wydarzenia. Zebrani machali podczas przejazdu flagami Japonii.

 

Przejazd opóźnił atak tajfunu

 

Parada miała się pierwotnie odbyć 22 października, po uroczystości, w czasie której Naruhito ogłosił światu swoje wstąpienie na Chryzantemowy Tron. Przełożono ją jednak w związku z akcją usuwania szkód wywołanych tajfunem Hagibis, który przeszedł wcześniej nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób.

 

Była to pierwsza parada od czerwca 1993 r., kiedy to Naruhito i Masako - wówczas książę i księżniczka - pobrali się, trzy lata po paradzie z okazji intronizacji cesarza Akihito.

 

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że środki bezpieczeństwa w mieście były bardzo zaostrzone tego dnia - policja ustawiła aż 40 punktów kontrolnych prowadzących do miejsca wydarzenia.

 

W strefie zamkniętej nie wolno było mieć przy sobie pałeczek, butelek, ani bannerów, ani nawet wydawać okrzyków. Mieszkańcom apartamentów w wysokościowcach przy drodze przejazdu kawalkady zalecano nie wyglądać z okien ani balkonów.

 

Ojciec cesarza abdykował

 

59-letni Naruhito rozpoczął swoje panowanie 1 maja, dzień po abdykacji swego 85-letniego ojca Akihito, który obawiał się, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie funkcji.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Cesarz Akihito oddał władzę w Japonii. To pierwsza abdykacja od ponad 200 lat

 

Była to pierwsza abdykacja w Japonii od ponad 200 lat.

 

Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii, określającą rolę cesarza jako symbol narodu. Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo.

 

WIDEO: Przejazd japońskiej pary cesarskiej oglądały setki tysięcy ludzi zgromadzonych wzdłuż trasy parady

 

  

hlk/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie