Nowi ministrowie, nowe nazwy resortów. Wieczorem poznamy skład rządu

Polska
Nowi ministrowie, nowe nazwy resortów. Wieczorem poznamy skład rządu
Polsat News

- Zmienionych zostanie kilku ministrów, będzie kilku nowych. To zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencja innych resortów, zmienią się ich nazwy - powiedział przed piątkowym posiedzeniem Komitetu Politycznego PiS rzecznik rządu Piotr Müller. Po posiedzeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

Müller przekazał dziennikarzom na piątkowym briefingu w Warszawie, że premier poinformuje o zmianach w rządzie na konferencji prasowej, która ze względów technicznych odbędzie się w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej, prawdopodobnie ok. godz. 18-19.

 

- Mogę powiedzieć, że w ramach zmian rządu oczywiście będzie zmienionych kilku ministrów. Będzie kilku nowych ministrów, ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmują kompetencje innych ministerstw. Zmienią się nazwy niektórych resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym zajdzie w rządzie – zaznaczył rzecznik rządu.

 

"To nie jest rewolucja"

 

Pytany, czy zmiany w Radzie Ministrów "to rewolucja czy korekty", Müller powiedział, że "będą to korekty w szerszym zakresie". - Na pewno to nie jest rewolucja, natomiast kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie, w tym m.in. w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera - dodał.

 

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie, Müller odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcje wicepremierów. Powtórzył, że skład rządu w piątek przedstawi premier Morawiecki. - Myślę, że nie będzie zaskoczenia - ocenił.

 

Pierwsze posiedzenie Sejmu

 

Rzecznik rządu podkreślił, że w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu. - W związku z tym po desygnowaniu premiera przez pana prezydenta rozpocznie się procedura zaprzysiężenia tego składu rządu i w możliwie szybkim czasie zostanie przedstawione expose i będziemy prosić o wotum zaufania przez Sejm - zapowiedział.

 

Müllera zapytano o możliwy termin zaprzysiężenia nowej ekipy Mateusza Morawieckiego. - Jeżeli pan prezydent takie terminy wyznaczy - a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko - to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu - odpowiedział rzecznik rządu.

 

Komitet Polityczny PiS zbierze się przy ul. Nowogrodzkiej w piątek po południu, a jednym z tematów ma być obsada stanowisk w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy.

 

"Kompetencje niektórych resortów zostaną podzielone"

 

W minionym tygodniu odbyło się kierownictwo Zjednoczonej Prawicy, w której skład poza Prawem i Sprawiedliwością wchodzą Solidarna Polska i Porozumienie. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel informował wówczas, że podczas spotkania ustalono strukturę przyszłego rządu oraz potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera.

 

Podczas tego spotkania miano ustalić ok. 90 proc. stanowisk ministerialnych w nowym rządzie. Jak mówił jeden z polityków biorących udział w tym spotkaniu, struktura nowego rządu ma się zmienić. - Kompetencje niektórych resortów zostaną podzielone. W innych przypadkach nastąpi połączenie - mówił polityk.

 

WIDEO: Ogłoszenie kandydatów na ministrów odbędzie się wieczorem w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej
  

ZOBACZ TEŻ: Zgoda na Nowogrodzkiej. Wskazano przyszłego premiera i ustalono kształt rządu

 

Jedną ze zmian w strukturze rządu ma być powołanie ministerstwa nadzorującego spółki Skarbu Państwa. Mówił o tym kilka dni temu w mediach m.in. wicepremier Jacek Sasin. - Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo będzie (...) takie, które będzie skupiać również nadzór nad spółkami Skarbu Państwa - powiedział Sasin w TVP.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany niedawno w TVN24, jaka będzie struktura nowego rządu, odparł, że będzie ona "nieznacznie zmieniona i usprawniona". Dopytywany, czy można powiedzieć, że "będzie ministerstwo skarbu i Jacek Sasin stanie na jego czele", Karczewski odpowiedział: "To możemy dzisiaj powiedzieć".

 

Wyniki wyborów

 

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

 

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

 

ZOBACZ TEŻ: Opozycja porozumiała się w sprawie Senatu. Szczegóły w piątek

 

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów. 

pgo/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie