Prezydent przedłużył misję polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Świat
Prezydent przedłużył misję polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Flickr/Lukas Plewnia
Zgodnie z postanowieniem prezydenta PKW zostanie użyty w operacji UE Althea w Bośni i Hercegowinie

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek porozumienie o przedłużeniu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w unijnej misji w Bośni i Hercegowinie; postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta PKW będzie nadal liczył do 50 żołnierzy i pracowników oraz zostanie użyty w operacji UE Althea w Bośni i Hercegowinie od 9 listopada br. do 8 listopada 2020 r.

 

PKW jest operacyjnie podporządkowany dowódcy sił UE, pod względem kierownictwa narodowego podlega ministrowi obrony za pośrednictwem szefa Sztabu Generalnego WP.

 

PRZECZYTAJ: Prezydent wręczył sztandar Pułkowi Reprezentacyjnemu WP. "Nigdy wam tego nie zapomnę"

 

Misja PKW w Bośni i Hercegowinie

 

Polska uczestniczy w unijnej misji szkoleniowo-doradczej Althea od grudnia 2004 r., kiedy – zgodnie z decyzją szczytu NATO - Unia Europejska przejęła od NATO odpowiedzialność za misje stabilizacyjną. Siły EUFOR Althea działają we współpracy z sojuszem.

 

Polscy żołnierze są na Bałkanach od roku 1992, kiedy sekretarz generalny ONZ zaprosił Polskę do udziału w siłach ochronnych ONZ w byłej Jugosławii; w 1995 r. weszli w skład sił zaprowadzania pokoju IFOR, a później dowodzonych przez NATO sił stabilizacyjnych SFOR.

 

Misja PKW polega na wymianie doświadczeń z siłami zbrojnymi Bośni i Hercegowiny, kontakcie z ludnością i wspieraniu lokalnych władz.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie