Rząd zapłaci za opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania dla domów

Polska
Rząd zapłaci za opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania dla domów
PAP/Marcin Obara
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Przeznaczamy 200 mln zł na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania domów - zapowiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, ogłaszając na konferencji prasowej uruchomienie kolejnego konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki dla MŚP.

O pieniądze w ramach programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się firmy i naukowcy, którzy zdecydują się na opracowanie i wdrożenie urządzeń oraz innowacyjnych systemów grzewczych, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza.

 

PRZECZYTAJ: Wszyscy politycy mówią jednym głosem: chcemy oddychać czystym powietrzem

 

Program szybkiej ścieżki

 

- Uruchamiamy właśnie program w ramach tzw. szybkiej ścieżki ściśle konsultowaliśmy z przedstawicielami branży kotlarskiej - powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Zaznaczyła, że dzięki finansowemu wsparciu wiele firm, m.in. te, które produkowały "kopciuchy", zacznie oferować "ekologiczne źródła ciepła, przyjazne dla środowiska". Mogą to być - jak wskazała - np. pompy ciepła lub kotły na biomasę, fotowoltaikę.

 

Nowy program tzw. szybkiej ścieżki to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wnioski w konkursie można składać od 9 grudnia do końca marca 2020 r., a pierwsze produkty - jak stwierdziła Emilewicz - powinny pojawić się na rynku już pod koniec 2020 roku.

Podkreśliła, że uruchomienie na dużą skalę alternatywnych źródeł ciepła będzie jednym z elementów transformacji energetycznej, którą Polska będzie musiała przejść w najbliższych latach.

 

"Podnoszenie jakości życia oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki"

 

Z kolei obecny na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza wskazał, że dzięki prowadzonym przez rząd działaniom proinnowacyjnym nakłady na badania i rozwój wzrosły w ubiegłym roku o prawie 25 proc. - NCBiR tylko w tym roku na wsparcie innowacji przeznaczyło prawie 6 mld zł - powiedział. Zaznaczył, że celem tych działań jest "podnoszenie jakości życia obywateli oraz zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki".

 

Jak zaznaczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska - Jedynak, uruchamiany konkurs jest kolejną odsłoną najbardziej popularnego wsparcia prac B+R ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaznaczyła, że "przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na dofinansowanie prac B+R sięgające nawet 80 proc.(mikroprzedsiębiorcy)- 100 proc.(jednostki naukowe).

 

Minimalna wartość projektu to 400 tys. zł.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie