Prostsze i szybsze procedury, mniej dokumentów. Zmiany w Prawie budowlanym

Polska
Prostsze i szybsze procedury, mniej dokumentów. Zmiany w Prawie budowlanym
pixabay zdjęcie ilustracyjne
Propozycje zmian w Prawie budowlanym w środę przyjął rząd

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach, to propozycje zmian w Prawie budowlanym, które w środę przyjął rząd.

Jak poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu, projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który przyjęła Rada Ministrów, zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi, jak podkreślono, o uproszczenie zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne.

 

"Łatwiej będzie można zalegalizować, co najmniej 20-letnie, samowole budowlane. Dzięki temu zostaną one włączone do systemu kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej" - czytamy w środowym komunikacie.

 

ZOBACZ: Zamiast zieleni - beton i sklepy. Protesty mieszkańców

 

Mniej dokumentów dla budujących 

 

Zaproponowano, aby projekt budowlany składał się z projektu: zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu); architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) oraz technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

 

Osoby budujące, jak podano, będą składać mniej dokumentów. "Dotyczyć to będzie etapu składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Po zmianach, do wniosku trzeba będzie dołączać tylko część obecnego projektu budowlanego, projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany w nowej formule, bez projektu technicznego" - napisano. Ma się też zmniejszyć liczba wymaganych egzemplarzy projektu budowlanego dołączanego do wniosku - z czterech do trzech.

 

Wsparcie programu "Czyste Powietrze"

 

Jak wyjaśniono, projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Rozwiązanie to, jak podkreślono, będzie wspierało program "Czyste Powietrze". "Chodzi o podłączanie nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej wszędzie tam, gdzie jest to dziś możliwe" - czytamy.

 

Projekt autorstwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wprowadza też 5-letni termin "na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie". Do tej pory, jak wyjaśniono, nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek powstał i był użytkowany.

 

Dodano, że biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do trzech metrów włącznie mają być zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia.

 

Zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę przewidziano też, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. "Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej" - dodano.

 

ZOBACZ: Wpłacili zaliczki na domy. Deweloper nie miał praw do działki

 

Zmiany mają przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji

 

Ponadto kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

 

Zmiany, jak wskazano, mają ułatwić i przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji. "Będą np. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych" - zaznaczono. Wprowadzono też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków przyłączenia do sieci.

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie