Kandydat Lewicy na wicemarszałka Sejmu. Wiemy, kto ma nim zostać

Polska
Kandydat Lewicy na wicemarszałka Sejmu. Wiemy, kto ma nim zostać
Polsat News
Włodzimierz Czarzasty ma zostać kandydatem na wicemarszałka Sejmu.

To lider SLD Włodzimierz Czarzasty najprawdopodobniej zostanie kandydatem Lewicy na wicemarszałka Sejmu nowej kadencji - dowiedział się polsatnews.pl. Decyzję tę ma potwierdzić klub ugrupowania, który zbiera się w środę.

Pierwotnie kandydatką Lewicy na wicemarszałka Sejmu miała być Wanda Nowicka, która pełniła już tę funkcję w latach 2011-2015. Ostatecznie jednak, jak wynika z informacji polsatnews.pl, członkiem Prezydium Sejmu ma zostać lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

 

Zwyczajowo każdy z największych klubów parlamentarnych ma w Sejmie swojego wicemarszałka. Nie ma jednak takiego wymogu. W mijającej kadencji swojego reprezentanta w Prezydium Sejmu nie miało PSL.

 

W środę ma zapaść także decyzja ws. szefa wspólnego klubu trzech lewicowych ugrupowań. Według informacji polsatnews.pl, najpoważniejszym kandydatem jest Krzysztof Gawkowski (Wiosna). Polityk był w przeszłości wiceprzewodniczącym i sekretarzem generalnym SLD.

 

ZOBACZ TEŻ: "Prezydencki" wpis Biedronia. Nawiązanie do Obamy

 

49 mandatów Lewicy

 

Komitet wyborczy Lewicy otrzymał w wyborach 12,56 proc. głosów, co przełożyło się na 49 mandatów. 24 z nich przypadło SLD, 19 - Wiośnie, a 6 - Lewicy Razem.

 

Zarządy Wiosny i SLD zdecydowały w ostatnich tygodniach, aby tworzyć wspólny klub lewicy w przyszłym Sejmie. Ostatnie decyzje o formule reprezentacji swoich posłów w Sejmie podejmowały władze Lewicy Razem. W środę pojawiły się informacje, że Rada Krajowa tego ugrupowania opowiedziała się za dołączeniem szóstki swoich posłów do wspólnego klubu lewicy.

 

zdr/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze