Ksiądz miał uderzyć dziewczynkę dziennikiem. Wcześniej dostał już naganę

Polska
Ksiądz miał uderzyć dziewczynkę dziennikiem. Wcześniej dostał już naganę
Zdj. ilustracyjne/pixabay/kollynlund
Ksiądz miał uderzyć dziewczynkę dziennikiem

Katecheta miał uderzyć dziennikiem uczennicę Szkoły Podstawowej w Bystrej. Sprawą zajął się dyrektor placówki, który powiadomił właściwe instytucje. Ksiądz zaprzecza, tarnowska kuria z kolei wyjaśnia sprawę i informuje, że już wcześniej miała zgłoszenie dotyczące niewłaściwego zachowania tego duchownego.

Jak donosi "Gazeta Krakowska", kilkulatka miała wielokrotnie mówić rodzicom o tym, że ksiądz "bardzo krzyczy", a babci powiedzieć, że duchowny miał ją pociągnąć za ucho. Według relacji rodziców dziewczynka nie chciała chodzić do szkoły w dni, kiedy w planie lekcji była religia. Rodzice zachowanie dziecka mieli jednak tłumaczyć tym, że ksiądz jest wymagającym nauczycielem.

 

Skarżyła się na ból głowy

 

Dwa tygodnie temu po powrocie do domu dziewczynka miała skarżyć się na ból głowy. Dziecko powiedziało wtedy rodzicom, że ksiądz uderzył je dziennikiem lub książką.

 

Sprawą zajęła się dyrekcja szkoły. - Dla mnie najistotniejsze jest dobro uczniów. Podjąłem kroki zgodne z prawem i poinformowałem właściwe instytucje: kurię diecezjalną w Tarnowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie i nowosądecką delegaturę Kuratora Oświaty - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Marcin Juszczęć, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej niedaleko Gorlic. Juszczęć na razie nie udziela więcej informacji o sprawie.

 

ZOBACZ TEŻ: 13-latek miał wypluć hostię. Interweniowała policja

 

"Sprawa jest w toku. Na razie nie udzielamy informacji" - odpowiedziała pytana o sprawę Jolanta Michalska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie.

 

Diecezja: ksiądz zawieszony

 

Z kolei rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego ks. Ryszard St. Nowak poinformował polsatnews.pl, że pismo od dyrektora SP w Bystrej wpłynęło do kurii 29 października. Dyrektor wysunął prośbę o wycofanie skierowania do nauczania religii dla katechety.

 

Jak poinformował ks. Nowak, jeszcze tego samego dnia w szkole pojawił się dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii. - Katecheta kategorycznie zaprzeczył stawianym zarzutom, również tym, które zostały zgłoszone przez rodzica jednego z uczniów w trakcie rozmowy dyrektora szkoły z dyrektorem Wydziału Katechetycznego - dodał ks. Nowak.

 

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz uderzył ucznia w kościele. Wrócił na ambonę i prowadził rekolekcje

 

- Charakter postawionego zarzutu na mocy przepisów oświatowych zobligował dyrektora Szkoły do zawieszenia nauczyciela oraz skierowania zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny przy Małopolskim Kuratorium Oświaty. Dalsze kroki uzależnione są od decyzji, jakie zostaną podjęte przez Rzecznika Dyscypliny - wyjaśnił ks. Nowak. 

 

Rzecznik zapewnił również, że kuria prowadzi "postępowanie wyjaśniające m.in. poprzez spotkania i rozmowy z osobami zaangażowanymi w tę sprawę".

 

Ksiądz wcześniej otrzymał naganę

 

To nie pierwsza sprawa dotycząca tego księdza. Cztery lata temu tarnowska kuria miała już zgłoszenie o niewłaściwym postępowaniu duchownego wobec dwóch uczniów.

 

W szkole interweniował wtedy wizytator Wydziału Katechetycznego.

 

- Ówczesna dyrekcja szkoły udzieliła katechecie nagany, zaś sprawa została zgłoszona na policję i do Kuratorium Oświaty - powiedział ks. Nowak.

pgo/hlk/ polsatnews.pl, "Gazeta Krakowska"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie