Cztery dni w pracy, trzydniowy weekend. Eksperyment w firmie zakończył się sukcesem

Biznes
Cztery dni w pracy, trzydniowy weekend. Eksperyment w firmie zakończył się sukcesem
pixabay.com/Free-Photos
Pracownicy mieli wolne w każdy piątek miesiąca

Produktywność pracowników wzrosła o prawie 40 proc., a koszty pracy zmniejszyły się - to wyniki eksperymentu w japońskim oddziale firmy Microsoft, w którym przez cały miesiąc pracownicy nie przychodzili do pracy w piątki. Nie tylko poprawiono wyniki sprzedaży - zwiększyło się również zadowolenie pracowników.

Według założeń eksperymentu "Work Life Choice Challenge 2019 Summer" przeprowadzonego w sierpniu tego roku, każdy piątek miesiąca (2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia) był japońskim Microsofcie wolny.

 

Lepiej pracują i są zadowoleni

 

Ponad 2 tys. pracowników przez prawie pięć tygodni pracowało w sumie przez 17 dni, zamiast planowanych 22. Okazało się, że znacznie zwiększyła się ich produktywność względem sierpnia 2018 r. Każdy pracownik miał o 39,9 proc. sprzedaży więcej niż rok wcześniej.

 

Firma zanotowała też zmniejszone użycie energii elektrycznej - o 23,1 proc. względem sierpnia 2018 r. O 58,7 proc. spadło także zużycie papieru do drukarek.

 

ZOBACZ: Polska w czołówce UE pod względem równości płac kobiet i mężczyzn

 

Aż 92,1 proc. pracowników, którzy wzięli w udział w eksperymencie uznało go za sukces. Z kolei 96,5 proc. zapewniło, że krótszy tydzień pracy poprawił ich ogólne samopoczucie.

 

"Śmierć z przepracowania"

 

Firma po otrzymaniu pozytywnych wyników zdecydowała się przeprowadzić eksperyment po raz kolejny. Tym razem "Work Life Choice Challenge" ma odbyć się w grudniu.

 

Telewizja CNBC przypomina, że Japończycy pracują najwięcej na świecie. Średnio w ciągu miesiąca zostają w pracy nawet dodatkowe 80 godzin. "W Japonii istnieje nawet określenie »karoshi« oznaczające »śmierć z przepracowania«".

 

Skrócenia tygodnia pracy w Polsce chce Partia Razem. W styczniu tego roku Adrian Zandberg zadeklarował, że w nadchodzącej kadencji Sejmu zostanie złożony projekt ustawy, według którego pracownicy mają pracować 35 godzin w tygodniu.

 

Plany te w rozmowie z Piotrem Witwickim potwierdziła posłanka elekt Lewicy Magdalena Biejat.

ZOBACZ: Biejat z Razem: złożymy w Sejmie projekt ustawy ws. skrócenia tygodnia pracy

bas/hlk/ CNBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie