Włosi nie chcą kurczaków z Polski. Nasz drób trafił na czarną listę artykułów niebezpiecznych

Biznes
Włosi nie chcą kurczaków z Polski. Nasz drób trafił na czarną listę artykułów niebezpiecznych
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pexels
Stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych uznało polskie mięso drobiowe za groźne, gdyż może być zakażone salmonellą

Stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych Coldiretti Varese przedstawiło czarną listę najbardziej niebezpiecznych artykułów spożywczych, które trafiają na włoski rynek. Znalazło się na niej mięso drobiowe z Polski. Uznano bowiem, że polskie mięso może być zakażone salmonellą. Na liście znalazły się też francuskie i hiszpańskie ryby oraz pistacje z Turcji i USA.

Czarna lista stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych została przedstawiona na Międzynarodowym Forum Żywności i Rolnictwa w Cernobbio (Como). Znalazły się na niej produkty, które zdaniem Coldiretti Varese są najbardziej niebezpiecznymi artykułami spożywczymi, które trafiają na włoski rynek. Za wyznacznik uznano liczbę alertów dotyczących poszczególnych produktów. W sprawie obecności salmonelli w polskich kurczakach w 2019 r. wydano w Unii Europejskiej 6 ostrzeżeń. 

 

ZOBACZ: Linie KLM: możliwe, że pasażerom podczas lotów podano skażone jedzenie

 

Niezwykle groźne nicienie w rybach

 

Za najniebezpieczniejsze dla zdrowia produkty dostępne we Włoszech uznano ryby z Hiszpanii i Francji. Stowarzyszenie Coldiretti Varese podkreśla, że hiszpańskie tuńczyki i miecznik zawierają zbyt dużo rtęci, a ryby francuskie, głównie makrele, są zakażone pasożytem Anisakis - rodzaj nicieni, których spożycie może prowadzić do uszkodzenia ścian żołądka i jelita. Opisano także przypadki wystąpienia reakcji alergicznych po spożyciu ryb zawierających larwy Anisakis, manifestujących się jako pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, astma, kontaktowe zapalenie skóry, a nawet zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

 

ZOBACZ: Salmonella w kurniku. GIS wycofuje partie jajek

 

Na czarnej liście żywności znajdują się również pistacje z Turcji i USA oraz orzeszki ziemne z Egiptu ze względu na wysoką zawartość rakotwórczych aflatoksyn.

 

Salmonella w drobiu z Polski i Węgier


Za groźny uznano wspomniany już drób z Polski oraz z Węgier. Z tego samego powodu – salmonella.


Od początku 2019 r. w Unii Europejskiej wydano 281 ostrzeżeń dotyczących żywności, czyli średnio jedno ostrzeżenie dziennie. Aż 44 proc. z nich dotyczyło produktów z krajów UE. Według danych przedstawionych przez Coldiretti Varese cztery z pięciu produktów żywnościowych zagrażających zdrowiu pochodzi z zagranicy.

 

ZOBACZ: Europejska Agencja Środowiska ostrzega: zmiany klimatu zagrażają rolnictwu w UE


Do najbardziej niebezpiecznych produktów spożywczych ze względu na obecność czynników rakotwórczych, pestycydów i metali ciężkich, oraz skażenia bakteriologicznego, w 2019 roku zaliczono we Włoszech:


1. Ryby z Hiszpanii (ze względu na zawartość rtęci)
2. Ryby z Francji (ze względu na obecność pasożytów Anisakis)
3. Materiały mające kontakt z żywnością z Chin (ze względu na obecność metali ciężkich)
4. Orzechy pistacjowe z Turcji (ze względu na aflatoksyny)
5. Orzeszki ziemne z Egiptu (ze względu na aflatoksyny)
6. Małże z Hiszpanii (ze względu na zawartość bakterii Escherichia Coli)
7. Mięso drobiowe z Polski (ze względu na salmonellę)
8. Orzechy pistacjowe z USA (ze względu na aflatoksyny)
9. Mięso drobiowe z Węgier (ze względu na salmonellę)
10. Migdały z USA (ze względu na aflatoksyny)

grz/ varesenoi.it, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie