Budka: mamy troje świetnych kandydatów na prezydenta

Polska
Budka: mamy troje świetnych kandydatów na prezydenta
PAP/Radek Pietruszka
Borys Budka jest przekonany, że do końca roku PO uda się wybrać najlepszego kandydata w wyborach prezydenckich

Mamy troje świetnych potencjalnych kandydatów na prezydenta - ocenił wiceszef PO Borys Budka. Polityk jest przekonany, że do końca roku można wybrać najlepszego z nich.

Budka był pytany w wywiadzie dla "Super Expressu" o sugestie tygodnika "Wprost", że Donald Tusk miał namawiać Władysława Kosiniaka-Kamysza do startu w wyborach prezydenckich. - Nie chce mi się wierzyć, żeby honorowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej wskazywał człowieka z innej partii - stwierdził Budka.

 

Zaznaczył, że PO ma troje świetnych potencjalnych kandydatów. To Małgorzata Kidawa-Błońska, Donald Tusk i Rafał Trzaskowski.

 

Stwierdził, że wszyscy oni "mają bardzo duże atuty, ale mają też, jak to ludzie, swoje wady". - Uważam, że do końca roku możemy wybrać najlepszego z tych kandydatów - dodał. 

 

PRZECZYTAJ: "Jest kilka nazwisk, które poważnie rokują". Tusk o wyborach prezydenckich

 

Wyłonienie najsilniejszego kandydata

 

- Wybory prezydenckie są strategiczne, najważniejsze jest wybranie przez opozycję kandydata, który będzie miał największe szanse przekonać tych, którzy dziś głosują na PiS oraz wahających się, i wygrać; jest kilka nazwisk, które poważnie rokują - powiedział w rozmowie z Polsat News przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

Tusk był pytany, czy zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich. - Jeśli pojawia się taka jednoznaczna wola, żeby wspólnie budować kandydaturę, która ma największe szanse na zwycięstwo, to nikt nie powinien się wahać - odpowiedział Tusk. Zastrzegł, żeby "nie wyciągać wniosków o charakterze personalnym" w odniesieniu do niego.

 

Sondaże

 

Według badania ISP opublikowanego w portalu stanpolityki.pl, Andrzej Duda zdobyłby w pierwszej turze wyborów prezydenckich 42,15 proc. To spadek o 2,63 punktu procentowego w porównaniu z podobnym sondażem sprzed miesiąca.

 

Drugie miejsce zajęłaby Małgorzata Kidawa-Błońska z 23,49 proc. poparcia. Wicemarszałek Sejmu także zanotowała spadek w badaniu - o 4,42 punktu procentowego.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie