Państwo Islamskie ujawniło nazwisko nowego przywódcy

Świat
Państwo Islamskie ujawniło nazwisko nowego przywódcy
PAP/EPA/YAHYA NEMAH
Abu Bakr al-Bagdadi zginął w północno-zachodniej Syrii

Państwo Islamskie (IS) potwierdziło w czwartek śmierć swojego dotychczasowego przywódcy Abu Bakra al-Bagdadiego. Jego następcą został Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kuraiszi - poinformowała w materiale agencja Amak, organ propagandowy IS.

W materiale wideo nieznany głos, należący prawdopodobnie do nowego lidera IS, mówi do wrogów organizacji: "Strzeżcie się zemsty, zakończenia niesprawiedliwości uciśnionych i zbliżenia się do Boga poprzez krew politeistów".

Agencja Amak potwierdziła także śmierć rzecznika al-Bagdadiego - Abu al-Hasana al-Muhadżira, który został zabity w innej operacji, a w strukturach IS pełnił bardzo ważną rolę. Jego następcą został Abu Hamza al-Kuraszi.

Reuters pisze, że nowy szef IS al-Kuraiszi to nazwisko dotychczas nieznane w strukturach tej organizacji, chociaż może naprawdę jest to ktoś, kto do tej pory pełnił ważną rolę w tej dżihadystycznej organizacji.

 

"Może to być ktoś, kogo znamy, ale przyjął nowe imię"


Cytowana przez Reutera Aymenn al-Tamimi, ekspertka od Państwa Islamskiego z uniwersytetu w Swansea, twierdzi, że nazwisko al-Kuraiszim nie pojawiało się dotąd w kontekście IS, ale może się pod nim ukrywać Hadżdż Abdullah, którego Departament Stanu USA uznał już wcześniej za możliwego następcę al-Baghdadiego. - Może to być ktoś, kogo znamy, ale przyjął nowe imię - powiedziała Tamimi.

- Myślę, że próbują zakomunikować: "Nie myślcie, że zniszczyliście nas tylko dlatego, że zabiliście Abu Bakra al-Bagdadiego i jego oficjalnego rzecznika" - oceniła Tamimi.

O śmierci przywódcy IS poinformował w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jak mówił, Bagdadi wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii, gdy zorientował się, że nie zdoła umknąć amerykańskim żołnierzom.

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie kontrolowała ona tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu. Bagdadi stał się uciekinierem, ukrywającym się wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze