Drugie życie zniczy w Gorzowie. Jedni zostawiają, drudzy zabierają

Polska
Drugie życie zniczy w Gorzowie. Jedni zostawiają, drudzy zabierają
Polsat News
Na terenie cmentarza w Gorzowie Wielkopolskim, tuż przed dniem Wszystkich Świętych ustawiono Zniczodzielnię

Na terenie cmentarza w Gorzowie Wielkopolskim, tuż przed dniem Wszystkich Świętych ustawiono "zniczodzielnię", czyli półkę, na której można postawić używane ale niezniszczone klosze, zamiast je wyrzucać. - Codziennie obserwujemy zmianę dekoracji na tej półeczce - powiedziała Karolina Rzepecka z zarządu cmentarza. - Pomysł działa - dodała.

- Wiele mówi się o potrzebie zmniejszenia ilości odpadów, jakie trafiają na składowiska, powtórnym wykorzystywaniu przedmiotów codziennego użytku. Ta inicjatywa ma wymiar ekologiczny i społeczny. Mieszkańcy, którzy chcą dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska, mogą te znicze tutaj zostawić, jednocześnie dzieląc się z osobami, które nie mogą sobie pozwolić na ich zakup - powiedziała Polsat News Karolina Rzepecka z zarządu cmentarza komunalnego w Gorzowie Wielkopolskim.

 

ZOBACZ: Jezuita przed Wszystkich Świętych: może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy

 

Znicze do ponownego wykorzystania

 

To rozwiązanie przyjazne zarówno dla środowiska, jak i portfela. Odwiedzającym cmentarz pomysł się spodobał. Jedni znicze przynoszą, inni je zabierają.

 

- Przynajmniej nie będziemy musieli kupować nie wiadomo jakiej liczby zniczy. Ktoś kto nie potrzebuje, może postawić, ktoś inny może je wziąć i wykorzystać - powiedziała w rozmowie z reporterką Dorotą Wleklik, mieszkanka Gorzowa.

 

Inna kobieta, dodała, że z racji zaawansowanego wieku ciężko jest jej nieść znicze przez miasto - korzysta z tych znajdujących się na półce.

 

Wśród komentarzy pojawiają się też względy ekonomiczne: - Popieram, fajna rzecz, mniej będzie w śmietnikach, mniej będzie do wywożenia, mniej kosztów to także świetna rzecz - mówi jedna z rozmówczyń reporterki Polsat News.

 

ZOBACZ: Wiązanki żałobne, szarfy, znicze – porzucone w środku lasu pod Lublinem

 

Dwie półki stoją na cmentarzu komunalnym w Gorzowie od poniedziałku - jedna na wysokości kaplicy cmentarnej, druga na nowej części cmentarza tzw. SDZ.

 

WIDEO - "Zniczodzielnia" na gorzowskim cmentarzu działa doskonale:

 

  

 

- Codziennie obserwujemy zmianę dekoracji na tej półeczce. Widać, że mieszkańcy korzystają, co oznacza, że pomysł działa - powiedziała Rzepecka.

 

Podobna akcja dzielenia się zniczami ma miejsce m.in. na Mazowszu: w gminie Leoncinn czy w Szydłowcu pod Radomiem.

 

"Polskie cmentarze utoną w śmieciach"

 

"300 mln zniczy - tyle kupujemy co roku. Za kilka dni polskie cmentarze utoną w śmieciach, tonach śmieci. Plastikowych zniczach, plastikowych sztucznych kwiatach, sztucznych świeczkach w wydaniu level hard, bo to elektrośmieć" - napisała na Instagramie eko-blogerka Paulina Górska.

 

Dodaje, że "w żadnym kraju europejskim nie wydaje się tyle na znicze".

 

Pomysł "zniczodzielni" wpisuje się zatem w trend, aby zamiast wyrzucać - wykorzystać powtórnie rzeczy codziennego użytku. Post eko-blogerki polubiło ponad tysiąc osób.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

300 mln zniczy - tyle kupujemy co roku. Za kilka dni polskie cmentarze utoną w śmieciach, tonach śmieci. Plastikowych zniczach, plastikowych sztucznych kwiatach, sztucznych świeczkach w wydaniu level hard, bo to elektrośmieć 😱😱😱. Jestem w stanie się założyć, że żadnego innego dnia Polacy nie generują takiej ilości śmieci. Kilka faktów: ⠀ ✖ w żadnym kraju europejskim nie wydaje się tyle na znicze. Rynek, jak podawała "Rzepa" w zeszłym roku, może być wart nawet 1 mld zł, średnio na rodzinę wydajemy 70 zł na znicze rocznie, kupujemy nawet... 300 mln zniczy ⠀ ✖ ile ton śmieci rocznie jest generowanych podczas tego jednego dnia w roku? Nie wiadomo. Z jednego cmentarza centralnego w Szczecinie w ciągu jednego dnia wywieziono 130 ton odpadów. A to tylko jeden cmentarz, jeden dzień ⠀ ✖ Skawiński Alarm Smogowy donosił w zeszłym roku, że na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie badania wykazały znaczny wzrost zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Wiele z tych związków uznawanych za rakotwórcze. Uwalniają się ze spalania parafiny (źródło: @ulicaekologiczna) ⠀ Co zrobić? ⠀ ✔ Kupuj znicze wielokrotnego użytku ⠀ ✔ Wykorzystaj ponownie sztuczne kwiaty i dekoracje ⠀ ✔  Nie wrzucaj zużytych baterii i zniczy elektronicznych do pojemnika na odpady komunalne - oddaj je do PSZOK ⠀ ✔ Kupuj mniej - zastanów się, czy potrzebujesz faktycznie kilkanastu zniczy i plastikowych kwiatów 💪 ⠀ ✔  Segreguj ♻️ ⠀ ✔ na kolejnych zdjęciach wrzucam inicjatywę tzw. zniczodzielni w Gminie Leoncin (z grupy FB Zero Waste Polska) - wspaniały pomysł Mileny Pisarskiej, godny naśladowania! ⠀ #1listopada #świętozmarłych #wszystkichświętych #ekologia #środowisko #znicze #plastik #mniejśmieci #bezśmieci #planeta #natura #szkło #listopad #jesień2019 #bezplastiku #eko #bio #zerowastepolska #lesswastepolska #klimat #zaduszki #znicz #cmentarz #polska #warszawa #pamięć

Post udostępniony przez Paulina Górska/Eco i Zerowaste (@eko.paulinagorska)

las/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie