Marsz Niepodległości 2019. 11 listopada "dużo się będzie działo"

Polska
Marsz Niepodległości 2019. 11 listopada "dużo się będzie działo"
Polsat News
Marsz Niepodległości 2019. Na 11 listopada zgłoszono już kilka zgromadzeń

Do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada - poinformowała we wtorek dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor.

Gawor powiedziała, ze oprócz corocznego zgromadzenia odbywającego się pod nazwą Marsz Niepodległości zgłoszono jeszcze kilka mniejszych przemarszów.

 

- Jest zgromadzenie Marszu Niepodległości oraz kilka mniejszych. Jest Bieg Niepodległości. Dużo się będzie działo - oceniła.

 

Przypomniała, że zgodnie z przepisami przemarsze należy zgłaszać najpóźniej na 6 dni od planowanego terminu. - Do biura wciąż napływają wnioski dotyczące zgromadzeń 11 listopada. Ile ostatecznie ich będzie, nie wiadomo - wskazała.

 

ZOBACZ: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. podpalenia budki przy ambasadzie Rosji

 

Trasa Marszu Niepodległości

 

Szefowa BBiZK przyznała, że istnieje obawa, że może dojść do prób zakłócenia zgromadzeń. - Zawsze jest taka obawa (zakłócania - red.) i doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo prawdopodobne. Mam nadzieję, że w tym roku będzie spokój i służby nie będą musiały interweniować - oznajmiła.

 

Marsz Niepodległości przejdzie stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Jego tegoroczne hasło to zaczerpnięte z pieśni maryjnej zawołanie "Miej w opiece Naród cały!". Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono "wszystkich patriotów" oraz "wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska".

 

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości

 

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

ZOBACZ: Blokowali politykom PiS wjazd na Wawel. Sąd: zgromadzenie było legalne

 

W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu - powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

las/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie