Trwa dogaszanie pożaru odpadów w Bytomiu

Polska
Trwa dogaszanie pożaru odpadów w Bytomiu
Polsat News
W sobotę w akcji gaśniczej uczestniczyło w sumie 87 strażaków z 31 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej

Jeszcze kilkanaście godzin mogą potrwać działania strażaków na terenie strawionego w sobotę przez pożar składowiska odpadów tekstylnych w Bytomiu (woj. śląskie). W niedzielę rano trwało przetrząsanie i przelewanie wodą pogorzeliska oraz dogaszanie tlącego się jeszcze żaru.

- Na miejscu nadal pracuje ponad 40 strażaków z 15 zastępów. Ich działania polegają głównie na przetrząsaniu i przelewaniu spalonych materiałów; może to potrwać jeszcze kilkanaście godzin - powiedział oficer prasowy bytomskiej straży pożarnej młodszy ogniomistrz Wojciech Krawczyk.

 

Jak mówią strażacy, tego typu prace są zwykle bardzo żmudne i czasochłonne. Z wysokich stosów spalonych tekstyliów i tworzyw sztucznych ładowarki wyrywają mniejsze fragmenty, które następnie są przelewane wodą, by utraciły skumulowaną wewnątrz temperaturę. Może się zdarzyć, że gdy żarzące się elementy otrzymują dopływ powietrza, pojawia się ogień, wymagający dogaszenia.

 

Pożar na terenie dawnej fabryki budowlanej

 

Pożar wybuchł w sobotę po południu w na terenie dawnej fabryki ceramiki budowlanej przy ulicy Łokietka w Bytomiu, w dzielnicy Stroszek. Pod zadaszeniem były tam składowane odpady tekstylne, spakowane w worki z tworzyw sztucznych i ułożone w wysokie na 5-8 metrów sterty. Ogień objął powierzchnię o wymiarach 30 na 50 metrów.

 

Jak poinformował mł. ogniomistrz Wojciech Krawczyk, w sobotę w akcji gaśniczej uczestniczyło w sumie 87 strażaków z 31 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Ratownicy gasili pożar wodą; pracowali w bardzo wysokiej temperaturze i w warunkach silnego zadymienia - słup gęstego, czarnego dymu widać było z wielu kilometrów. W sobotę wieczorem pożar został opanowany.

 

ZOBACZ: Pożar sortowni odpadów k. Jasła

 

Mieszkańcy nie byli zagrożeni

 

Według informacji straży pożarnej, pożar nie stanowił zagrożenia dla okolicznych zabudowań i mieszkańców, nie było też potrzeby ewakuacji. Zanieczyszczenie powietrza było na bieżąco monitorowane przez strażaków z jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego, którzy potwierdzili, że wśród płonących odpadów nie było toksycznych materiałów.

 

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który wraz ze swoimi zastępcami przyjechał na miejsce pożaru, poinformował, że decyzja zezwalająca na składowanie tam odpadów została cofnięta ponad miesiąc temu, a firma była zobowiązana do uprzątnięcia zgromadzonych na terenie dawnej fabryki szmat. Sprawą zajmuje się policja.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie