Bodnar: sąd nie jest od tego, żeby być "superkomisją" wyborczą

Polska
Bodnar: sąd nie jest od tego, żeby być "superkomisją" wyborczą
Polsat News
"Izba, która ma możliwość orzekania ws. ważności wyborów, cierpi od samego początku na kryzys legitymacji"

Komisja wyborcza jest od tego, żeby ustalić ile było nieważnych głosów. Nie można na tych głosach opierać protestów wyborczych - mówił w "Graffiti" Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał też, że "Tęczowy Piątek" adresowany jest do nauczycieli, dyrektorów oraz uczniów i polega na tym, by okazać szacunek. Zarzucił także Rzecznikowi Praw Dziecka, że nie czytał raportu o jego działalności.

- Jeżeli istnieje określona instytucja prawna pozwalająca, by nie zgodzić się z przebiegiem wyborów, to można z niej korzystać. Trudno mi jako RPO powiedzieć, że obywatele nie powinni ze swoich praw korzystać. Powstaje jednak pytanie w jakich sytuacjach. Muszą istniej bardzo ważne powody - powiedział gość Wojciecha Dąbrowskiego. 

 

Zwrócił uwagę, że komisja wyborcza jest od tego, żeby ustalić ile było głosów ważnych, ile nieważnych, odpowiednio to przeliczyć. Nie można tylko i wyłącznie na tym opierać protestów wyborczych. Nie można z sądu czynić "superorganu" do przeliczenia głosów - mówił. 

 

ZOBACZ TEŻ - Witczak: protesty wyborcze PiS są wadliwe i przygotowane na kolanie

 

  

"Kryzys legitymacji"

 

- Tu jest problem i kwestia, na którą chcę zwrócić uwagę. Dla mnie było kompletnie niezrozumiałe, że odbiera się możliwość orzekania w tych sprawach Izbie Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, m.in. możliwość decydowania o ważności wyborów i przenosi się do nowo utworzonej izby - mówił Bodnar Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

ZOBACZ TEŻ - Znamy treść protestów wyborczych PiS i KO

 

Podkreślił, że w uzasadnieniu ustawy, na mocy której tę izbę powołano "nie było ani zdania po co się to robi". - Wtedy stawiałem wniosek, że być może po to, by mieć większy wpływa na to co się będzie w tej izbie działo. Ta izba cierpi od samego początku na kryzys legitymacji ze względu na powołanie przez nową Krajową Radę Sądownictwa - ocenił gość Polsat News.

 

- Wielokrotnie pytałem o powody przeniesienia kompetencji do tej izby i nigdy nie dostałem odpowiedzi. Oczekujemy na wyrok TSUE, który będzie oceniał prace KRS, która miała wpływ na powołanie sędziów tej własnie izby - dodał. 

 

"Akcja »Tęczowy piątek« jest bardzo ciekawa"

 

Wojciech Dąbrowski pytał o spór wokół "Tęczowego piątku, zaplanowanej na 25 października akcji, której celem jest okazanie wsparcia młodzieży LGBT.

 

- W szkole są uczniowie, którzy mierzą się ze swoją tożsamością, dojrzewają, przeżywają rozterki. Wydaje mi się, że akcja "Tęczowy piątek" jest bardzo ciekawa - mówił gość "Graffiti".

 

ZOBACZ TEŻ - Dziemianowicz-Bąk: "tęczowy piątek" to akcja pełna akceptacji, nauki i tolerancji

 

Jak dodał, akcja ta adresowana jest do nauczycieli, dyrektorów oraz do uczniów. - Polega na tym, by okazać szacunek - podkreślił. 

 

Pytany ile skarg dotyczących dyskryminacji wpłynęło w ubiegłym roku do RPO, Bodnar powiedział, że pisma pojawiają się głównie ze strony organizacji pozarządowych. - Jednak ludzie boją się skarżyć na to, że są prześladowani - przyznał. 

 

"Rzecznik Praw Dziecka ma problem z przeczytaniem raportu"

 

- Rzecznik Praw Dziecka ma problem z przeczytaniem raportu rocznego i nie wie czym się zajmuję. Stoję po stronie konstytucji, zakazu dyskryminacji. Szkoła to miejsce, by promować wartości otwartości i tolerancji - mówił Adam Bodnar odnosząc się do listu Mikołaja Pawlaka, który zwrócił uwagę, że RPO ma "strzec praw wszystkich obywateli, a nie tylko wybiórczo określonych".

 

ZOBACZ TEŻ - "Próba dokonania wrogiego przejęcia szkół". Zbliża się "Tęczowy piątek"

 

Wojciech Dąbrowski zwrócił uwagę na protesty rodziców, którzy nie życzą sobie, by "wkraczać w prawo do wychowania dzieci". - Jeżeli uczeń w ramach solidarności ze swoimi kolegami, koleżankami założy np. przypinkę, czy tęczowy element ubioru, to trudno tego zakazać - mówił Bodnar. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są w tutaj

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie