Wizyta w muzeum uratowała jej życie. Przypadkiem wykryła raka piersi

Świat
Wizyta w muzeum uratowała jej życie. Przypadkiem wykryła raka piersi
geograph/BBC News
Wizyta w muzeum uratowała jej życie. Przypadkiem wykryła raka piersi

Turystka z Anglii może mówić o wielkim szczęściu. Podczas wizyty w centrum rozrywki "Camera Obscura and World of Illusions" w Edynburgu kobieta zrobiła sobie zdjęcie kamerą termowizyjną. Zaniepokojona fotografią udała się do lekarza, który potwierdził, że ma raka piersi – podaje brytyjska prasa.

41-letnia Bal Gill odwiedziła w maju wraz z rodziną istniejącą od 165 lat wystawę iluzji optycznych "Camera Obscura and World of Illusions". Jedną z atrakcji było przejście przez pokój z kamerą termowizyjną zainstalowaną tam w 2009 roku.

 

Oglądając siebie w kamerze Gill zauważyła niepokojącą plamkę na piersi. - Nikt inny, z robiących sobie zdjęcia, nie miał takiego obrazu, jak ja - mówiła kobieta w rozmowie z BBC News.

 

ZOBACZ też: Nie wiadomo czym jest, ale posiada 720 płci. Poznajcie bloba, tajemniczy organizm z paryskiego zoo

 

Rak we wczesnym stadium

 

Pani Gill zrobiła zdjęcie ekranu i poszła dalej korzystać z atrakcji muzeum. Jednak po powrocie do domu i przyjrzeniu się fotografii nabrała podejrzeń. Umówiła się więc na wizytę u lekarza, który rozpoznał raka lewej piersi we wczesnym stadium.

 

  

 

Dzięki szybko przeprowadzonym zabiegom chirurgicznym nie trzeba było wykonywać radioterapii ani chemioterapii.

 

- Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że nasza kamera ma potencjał do wykrywania takich objawów, które mogą zmieniać życie - skomentował sytuację Andrew Johnson, dyrektor generalny "Camera Obscura i World of Illusions".

 

Termografia jest mniej pewna niż mammografia

 

Termografia w niektórych przypadkach może pomóc wykryć raka piersi. Komórki rakowe rosną i namnażają się szybko, co wpływa na zwiększenie przepływu krwi i metabolizmu. Powoduje to wzrost temperatury skóry. Termografia to nieinwazyjna metoda, która nie wiąże się ze żadnym szkodliwym promieniowaniem.

 

Lekarze od dawna próbowali korzystać z kamer termowizyjnych przy wykrywaniu raka piersi, jednak metoda uznawana jest za niedostatecznie pewną w porównaniu z mammografią.

las/grz/ BBC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie