30-letni syryjski Kurd podpalił się przed budynkiem ONZ w Genewie

Świat
30-letni syryjski Kurd podpalił się przed budynkiem ONZ w Genewie
Zdj. ilustracyjneFacebook/Police Cantonale de Genève

30-letni syryjski Kurd podpalił się w środę przed siedzibą urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Genewie - poinformowała policja. Mężczyzna został zabrany helikopterem do szpitala.

- Mieszkający w Niemczech syryjski Kurd został zabrany na specjalistyczny oddział leczenia oparzeń do szpitala uniwersyteckiego w Lozannie - przekazał rzecznik genewskiej policji Silvain Guillaume-Gentil.

 

- Zważywszy na jego stan, nie można było go spytać o motywy, jakimi się kierował, ale przypuszczamy, że była to sytuacja polityczna - dodał rzecznik, nie ujawniając szczegółów na temat stanu pacjenta.

 

 

Świadek: wątpię, żeby to przeżył

 

- Jesteśmy zasmuceni i zszokowani incydentem samopodpalenia, który miał miejsce dzisiaj rano przed naszą siedzibą w Genewie - oświadczył rzecznik UNHCR Andrej Mehecic.

 

Jak przekazał, mężczyzna podpalił się, a następnie chciał wejść do budynku UNHCR, ale ochrona i służby medyczne interweniowały i ogień ugaszono. - Mamy nadzieję, że dojdzie on do siebie - dodał Mehecic.

 

Siedziba UNHCR znajduje się po drugiej stronie ulicy od ośrodka dla osób ubiegających się o azyl, w tym syryjskich Kurdów.

 

CZYTAJ również: Rosja i Turcja porozumiały się ws. Syrii

 

- Widziałem płomienie i ochroniarzy wychodzących z budynku, a kilka minut później przyjechała policja i pogotowie - powiedział agencji Reutera pracownik ośrodka. - Są tu Syryjczycy, ale nie mogę potwierdzić, że (mężczyzna) był tu mieszkańcem - dodał.

 

Świadek zdarzenia z ośrodka dla uchodźców powiedział, że mężczyzna wyglądał jak "wielki ludzki płomień". - Wątpię, żeby to przeżył - dodał.

 

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie kurdyjskich bojowników z YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie