Zaniedbany i głodny 8-latek. Matka spała pijana w krzakach

Polska

Zaniedbanego i pozostawionego bez żadnej opieki 8-letniego chłopca zastali na jednej z posesji w gminie Giżycko policjanci. Dziecko powiedziało im, że jest głodne. W lodówce miało przeterminowaną żywność. Na posesji policjanci odnaleźli matkę. Spała w krzakach obok reklamówki z alkoholem. Chłopiec miał nieobecności w szkole.

Do interwencji policjantów z gminy Giżycko doszło w poniedziałek, po zgłoszeniu, że nietrzeźwa matka może sprawować opiekę nad dzieckiem.

 

Po przyjeździe na miejsce przed budynkiem zauważyli 8-letniego chłopca, który poinformował ich, że mamy nie ma w domu, a on nie ma co jeść i jest głodny.

 

Policjanci sprawdzili otoczenie budynku i kiedy weszli w głąb podwórka, zauważyli nietrzeźwą matkę, która… spała w krzakach. Tuż obok niej leżała reklamówka z alkoholem. Po obudzeniu kobiety okazało  się, że musiała już od pewnego czasu nadużywać alkoholu, co sprawiło, że nie do końca była świadoma tego, co działo się wokół niej.

 

Jedzenie z lodówki nie nadawało się do spożycia

 

8-latek wychowywał się w fatalnych warunkach. Spał w brudnej pościeli, a w lodówce miał jedzenie, które nie nadawało się już do spożycia. Cały dom był zaniedbany - przekazała policja.

 

Po interwencji dziecko zostało przekazane innym członkom rodziny, którzy zobowiązali się zadbać o 8-latka.

 

O sytuacji rodziny powiadomione zostały instytucje pomocowe, zaś postępowanie kobiety będzie oceniał sąd rodzinny.

 

PRZECZYTAJ: Naga 5-latka z drutem wrośniętym w szyję, sama w mieszkaniu. Nie mówi

 

Rodzinie przyznano asystenta

 

- Pracownik socjalny zwrócił uwagę, że panował bałagan w domu. Kobieta tłumaczyła, że są prace polowe, w ogrodzie. Potem pojawiła się informacja ze szkoły, że chłopiec często nie pojawia się na lekcjach i nie odrabia pracy domowej - mówiła Polsat News Małgorzata Kacprzyk z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku. Dodała, że została przeprowadzona tzw. rozmowa dyscyplinująca. 

 

- Ponieważ sytuacja się nie poprawiła, rodzinie przyznano asystenta, który miał też pracować nad nawykami żywieniowymi dziecka - powiedziała Kacprzyk i przyznała, że ośrodek nie miał wcześniej informacji, by kobieta nadużywała alkoholu. 

 

- Matka chłopca ma iść na terapię. Ojciec, który ostatnio pracował zagranicą, po tym co się stało, natychmiast wrócił do domu - poinformowała. 

 

Chłopiec nie chodził do szkoły

 

Funkcjonariusze ustalili również, do jakiej szkoły uczęszcza chłopczyk. Po kontakcie z pracownikami oświaty, okazało się, że wiele nieobecności. 

 

Policjanci wraz z pracownikami opieki społecznej ustalają wszystkie okoliczności dotyczące sytuacji w tej rodzinie. Za nieodpowiednie sprawowanie opieki nad dzieckiem matce grozi ograniczenie lub utrata nad nim władzy rodzicielskiej.

 

emi/ml/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie