Róża Thun jest spokrewniona z Jarosławem Kaczyńskim. "Cioci należy słuchać"

Polska
Róża Thun jest spokrewniona z Jarosławem Kaczyńskim. "Cioci należy słuchać"
Polsat News

Według "Wielkiej genealogii" opracowanej przez doktora Marka Jerzego Minakowskiego Róża Thun jest ciotką Jarosława Kaczyńskiego - informuje "Fakt". Według ustaleń polskiego naukowca, prezes PiS ma być synem kuzynki 13. i 14. stopnia europosłanki PO. Informacje te profesor potwierdził polsatnews.pl.

Róża Thun to córka profesora Jacka Woźniakowskiego, historyka sztuki KUL, założyciela wydawnictwa "Znak" i prezydenta Krakowa w latach 1990-1991. Posłanka jest małżonką obywatela Niemiec, dlatego jej pełne nazwisko brzmi Róża Gräfin von Thun und Hohenstein.

 

Jak twierdzi "Fakt", właśnie tego powodu internetowi hejterzy często zarzucają jej, że broni niemieckich interesów lub może być spokrewniona z jednym z niemieckich zbrodniarzy wojennych. Eurodeputowana postanowiła więc sprawdzić swoje drzewo genealogiczne. 

 

- Przez pewien czas hejterzy udostępniali w moich mediach społecznościowych zdjęcie człowieka o tym samym nazwisku, który ponoć był zbrodniarzem wojennym. Pisali, że to mój kuzyn, teść, dziadek, a nawet szwagier - powiedziała w rozmowie z gazetą.

 

Thun miała poprosić męża, by ten sprawdził, czy między nim a wspomnianym zbrodniarzem wojennym jest pokrewieństwo. - Po kilku dniach powiedział mi: "Przejrzałem wstecz do XVIII wieku, ale nic nie mogę znaleźć, dalej nie mam siły szukać" - relacjonowała posłanka.

 

ZOBACZ: "Nie mam ambicji zastępowania Morawieckiego, bo chciałbym, żeby to on był dalej szefem rządu"

 

Kuzynka Jadwigi Kaczyńskiej 

 

Na nieoczekiwanego krewnego Thun miał się natknąć syn europosłanki PO. Według "Wielkiej Genealogii" opracowanej przez doktora Marka Jerzego Minakowskiego, która sięga do czasów średniowiecza, posłanka jest ciotką prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Według ustaleń polskiego naukowca, Jarosław Kaczyński jest synem kuzynki 13. i 14. stopnia Róży Thun. Z "Wielkiej Genealogii" wynika, że wspomnianą kuzynką jest matka prezesa PiS - Jadwiga.

 

Thun powiedziała, że "nie zmartwił" jej fakt, że jest spokrewniona z prezesem PiS. 

 

- Jarusiu, Cioci należy słuchać: myj ząbki, mów paciorek i nie wtrącaj się w politykę - skomentowała.

"Wywodzą się z rodzin inteligenckich"

 

Twórca "Wielkiej Genealogii" Marek Jerzy Minakowski potwierdził polsatnews.pl, że Róża Thun i Jarosław Kaczyński mają wspólnych przodków. - Najbliżej znani to urodzeni na początku XVI w. Mikołaj Jedleński i Katarzyna Nowomiejski. W 14. pokoleniu przodkiem tej pary jest pani Róża Thun, zaś w 15. - Jarosław Kaczyński - dodał.

 

Minakowski powiedział, że wśród ich przodków znajduje się także Gabriel Tęczyński, szlachcic i rycerz, dziedzic m.in. Kraśnika i Końskowoli.

 

Podkreślił, że zarówno rodzina prezes PiS, jak i europosłanka PO wywodzą się z rodzin inteligenckich. - Wśród elit ludzie przez setki lat żenili się z osobami z tego samego kręgu - dodał.

zdr/ml/ fakt.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie