Prześwietlili autobus rentgenem. Znaleźli 2150 paczek papierosów bez akcyzy

Polska
Prześwietlili autobus rentgenem. Znaleźli 2150 paczek papierosów bez akcyzy
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Medyki (Podkarpackie) udaremnili nielegalny wwóz do Polski 2150 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Towar o szacunkowej wartości rynkowej 30 tysięcy złotych, ukryty był w autokarowej skrytce.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, nielegalne papierosy zostały wykryte podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Gdańska. - Pojazd został prześwietlony urządzeniem RTG i po analizie obrazu funkcjonariusze nabrali pewności, że w pojeździe wykonana została specjalna skrytka, w której ukryta jest kontrabanda - dodała.

Aby zamaskować zapach tytoniu, papierosy posypane zostały pieprzem i skropione octem. Jednak to nie pomogło i funkcjonariusze dotarli do konstrukcyjnej skrytki nad tylnym kołem pojazdu, w której znajdowało się w sumie 2150 paczek papierosów.

 


Jak podkreśliła rzeczniczka, do próby przemytu przyznało się dwóch obywateli Ukrainy. - To 43-letni i 48-letni kierowcy autokaru. Obydwaj mężczyźni poniosą odpowiedzialność w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego. Na poczet grożącej kary grzywny, obydwaj wpłacili po 10 tysięcy złotych - powiedziała.

Konsekwencją przemytu jest także zatrzymanie autokaru oraz skierowanie wniosku przez Służbę Celno-Skarbową do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu do kraju.

Chabowska podała, że od początku tego roku do sierpnia funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu m.in. 10 mln sztuk papierosów, blisko 2 tony tytoniu, 52 tys. litrów alkoholu czy 31 tys. litrów paliwa.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie