Udaremniono przemyt prawie 9 mln sztuk papierosów

Polska
Udaremniono przemyt prawie 9 mln sztuk papierosów
cbsp.policja.pl
Towar trafił do Polski z Azji

Policjanci CBŚP i funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni odkryli przemyt prawie 9 mln sztuk papierosów - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Nielegalny towar przypłynął do Polski z Azji. Jego szacunkowa wartość to ponad 6,2 mln zł. Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenia wynoszące prawie 10,5 mln zł - podała rzeczniczka.

 

Sprawdzenie kontenera, który przypłynął na statku z Azji to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska.

 

- Zgromadzone przez służby informacje doprowadziły do szczegółowej kontroli transportu z deklarowanym ładunkiem drzwi. Według dokumentacji towar miał trafić na Łotwę. Funkcjonariusze najpierw zeskanowali kontener za pomocą urządzenia RTG, a następnie użyto psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu. Zarówno obraz zarejestrowany przez urządzenie, jak i reakcja psa nie pozostawiały złudzeń, co do konieczności szczegółowego sprawdzenia kontenera – wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

 

cbsp.policja.pl

 

Kontrabandę ukryto za "zastawką"

 

Funkcjonariusze tuż po otwarciu kontenera zobaczyli tzw. "zastawkę" czyli warstwę legalnego towaru, za którą przemytnicy ukryli kontrabandę.

 

- Jest to dość powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze zajmujące się przemytem kontenerowym. Tym razem były to okute blachą drzwi. Po wyładowaniu części towaru z kontenera mundurowi dotarli do 8,9 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy - zaznaczyła Jurkiewicz.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: 10 osób zatrzymanych w sprawie nielegalnej produkcji papierosów. Zobacz akcję CBŚP

 

Nielegalny towar został zabezpieczony, podobnie jak kilkadziesiąt sztuk drzwi, które znajdowały się w kontenerze.

 

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze