Nie żyje prof. Dziak. Napisał książkę, po której zakazano mu wjazdu do Korei Płn.

Polska
Nie żyje prof. Dziak. Napisał książkę, po której zakazano mu wjazdu do Korei Płn.
Polsat News

Nie żyje prof. Waldemar J. Dziak, politolog i specjalista z zakresu problematyki chińskiej i północnokoreańskiej - podała w poniedziałek wieczorem uczelnia Collegium Civitas. Naukowiec miał 67 lat.

"Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Waldemara J. Dziaka, naszego drogiego Przyjaciela i wieloletniego wykładowcy Collegium Civitas, wybitnego naukowca, politologa i specjalisty w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej" - przekazało Collegium Civitas na profilu jednego z mediów społecznościowych. Uczelnia złożyła także wyrazy współczucia najbliższym naukowca.

 

Prof. Waldemar J. Dziak urodził się 7 stycznia 1952 r. w Warszawie. Był naukowcem, politologiem, specjalistą z zakresu problematyki północnokoreańskiej i chińskiej. Był związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN od 1990 roku, czyli od jego powstania. Był również wykładowcą m.in w Collegium Civitas i Akademii Dyplomatycznej.

 

Problematyka krajów bałkańskich i Dalekiego Wschodu

 

Naukowo zajmował się problematyką krajów bałkańskich i Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem Albanii, Bośni i Hercegowiny, Korei Północnej i Chin.

 

Był również przewodniczącym rady programowej rocznika "Azja – Pacyfik", członkiem rady serii "Biblioteka Azji i Pacyfiku" oraz rady naukowej "Gdańskich Studiów Azji Wschodniej".

 

Był autorem i współautorem ponad 20 książek i kilkuset artykułów naukowych, m.in.: "Kim Jong Il (biografia polityczna)" (2004), "Korea Północna. U źródeł rodzinnej sukcesji władzy" (2009), "Pjongjang rok 1956" (2010), "Najnowsza historia polityczna Republiki Korei" (2011), "Kim Dzong Un" (2013), "Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza" (2014), "Tybet. Szkice z dziejów chińsko-tybetańskich" (2015), "Historia polityczna Chin 1839-2014. Kronika najważniejszych wydarzeń", "Historia polityczna Chin 1839-2014. Konspekt analityczny" (2016), "Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania" (2016), "Mao Zedong. Ontologia władzy" (2017).

 

Nie tylko działalność naukowa

 

Poza działalnością naukową prof. Dziak w latach 1999-2001 prowadził audycję "Rozmowy niekontrolowane" w Radiu TOK FM pod pseudonimem Waldemar Ogiński, program "Humory Waldemara Ogińskiego" w TV Puls w 2001 r., a w latach 2007-2012 jako Waldemar Jan Ogiński rozmawiał z politykami w "Salonie politycznym" w Superstacji.

 

Anegdotą sprzed lat podzielił się na Twitterze Patryk Słowik:

 

 

Biografia Kim Dzong Ila jego autorstwa spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz KRLD, które dożywotnio zabroniły autorowi wjazdu do tego kraju.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie