Walka na ulicach o tańsze bilety na metro. Zginęły trzy osoby, ponad trzysta aresztowanych

Świat
Walka na ulicach o tańsze bilety na metro. Zginęły trzy osoby, ponad trzysta aresztowanych
PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ

Po gwałtownych protestach społecznych prezydent Chile Sebastian Pinera cofnął w sobotę podwyżki cen biletów na metro. Utrzymał jednak stan wyjątkowy w stolicy kraju, Santiago, gdzie w nocy z soboty na niedzielę splądrowano i podpalono supermarket. W wyniku pożaru zginęły trzy osoby.

- Z pokorą wsłuchałem się w głos moich rodaków i ich niezadowolenie z powodu wzrostu kosztów życia - powiedział prezydent Pinera w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym.

 

Władze Santiago zdecydowały się podwyższyć ceny biletów na metro z 800 na 830 pesos (1,16 USD), co wywołało gwałtowne protesty w stolicy. W różnych częściach miasta protestujący wznosili barykady i starli się z policją, która użyła przeciwko nim armatek wodnych i gazu łzawiącego. Demonstranci niszczyli wejścia do stacji kolejki podziemnej i bramki kontrolne.

 

Mer miasta Karla Rubilar poinformowała w sobotę, że w trakcie zamieszek okradziono i podpalono jeden z supermarketów. - Trzy osoby zginęły: dwie spaliły się na miejscu, a trzecia w bardzo ciężkim stanie trafiła do szpitala, gdzie zmarła - powiedziała.

 

Protesty także w innych miastach

 

- To nie jest protest, to przestępstwo - oświadczył w piątek Sebastian Pinera i wprowadził stan wyjątkowy w Santiago, w tym godzinę policyjną, obowiązującą od godz. 22 do 7.

 

W sobotę protesty, również przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej, wody i leków, rozszerzyły się na inne chilijskie miasta.

 

Tylko w piątek podczas starć w Santiago aresztowano ponad 300 osób, a 156 policjantów zostało rannych. Uszkodzonych zostało 78 stacji metra. W sumie straty szacowane są na 200 mln dolarów. Ruch pociągów został wstrzymany i - jak poinformowała rzeczniczka operatora metra - nie należy oczekiwać, że zostanie wznowiony w poniedziałek.

 

Metro w Santiago posiada 164 stacje. Jest największe i najbardziej nowoczesne w Ameryce Południowej. 

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie