"Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy". Minister zdrowia w wykładzie na KUL

Polska
"Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy". Minister zdrowia w wykładzie na KUL
PAP/Wojtek Jargiło

- Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia. Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy - powiedział prof. Łukasz Szumowski. Minister zdrowia wygłosił wykład podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W swoim wykładzie prof. Łukasz Szumowski mówił o roli, jaką humanistyczne i katolickie uniwersytety odrywają w dyskursie naukowym. Zauważył, że coraz częściej w naukach empirycznych kwestie dotyczące oceny prawdy i fałszu są traktowane relatywnie. - Te decyzje są szczególnie ważne w tak wrażliwych dziedzinach jak seksuologia, psychiatria i psychologia. Pojawia się pytanie czy prawda to demokratyczny wybór większości czy może jest niezmienna i obiektywna? - pytał lekarz.

 

"Wiara daje poczucie pokory w zdobywaniu wiedzy"


Profesor zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie mogą płynąć z uprawiania nauki bez kręgosłupa moralnego i religijnego. - Wiara daje poczucie pokory w zdobywaniu wiedzy, a rozum i prawda pozwala kształtować wiarę i ją odczytywać. Pytanie o etykę w poznawaniu wiedzy rodzi następne pytanie: Quo Vadis? Atlasy anatomiczne używane na Uniwersytecie Wiedeńskim były tworzone na podstawie ciał zabitych Żydów w obozach zagłady. Rodzi się pytanie o wiedzę, która powstaje z gruntu nieetycznych działań. Czy ona może nam służyć i w jaki sposób - mówił członek Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Studenci Wojskowej Akademii Technicznej zasłabli podczas zajęć. Jeden z nich nie żyje


Minister Zdrowia podkreślił znaczenie sumienia, jako form bezpieczeństwa przed relatywizacją prawdy o człowieku. - Sumienie nie jest prywatnym drogowskazem każdego z nas, dlatego, że ma silne umocowanie w prawodawstwie. Sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy potwierdził Trybunał Konstytucyjny, co niesie za sobą bardzo konkretne implikacje dla życia i funkcjonowania pacjentów i lekarzy. Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia - tłumaczył Szumowski.

 

Rektor KUL: uniwersytet ma trwać przy ideale pełnej prawdy


W swoim przemówieniu rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał, że jednym z ważnych zadań katolickiego uniwersytetu, o którym pisał św. Jan Paweł II, i na który wskazuje dziś również papież Franciszek, jest współtworzenie chrześcijańskiej kultury. Uniwersytet ma być miejscem rzetelnej debaty, autentycznego dialogu i prawdziwej wspólnoty, a także ma kształtować ludzi wyposażonych w kulturę intelektualną i moralną, zdolnych poprzez twórczy dialog przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich.

 

ZOBACZ: Szumowski: leków, których brakowało jest już wystarczająco; mam twarde dane z hurtowni


- Są różne sposoby potencjalnego partycypowania uniwersytetu w tworzeniu takiej kultury; może on być opiekunem i strażnikiem prawdy, kulturowym laboratorium problemów mających fundamentalne znaczenie dla życia społecznego oraz kuźnią elit. Za tymi metaforycznymi wyrażeniami stoją określone idee. Wbrew współczesnym modom intelektualnym, uniwersytet ma trwać przy ideale pełnej prawdy i bronić prawdy przed ośmieszaniem, deformowaniem i mieszaniem z fałszem – mówił rektor KUL.

 

"Ufam, że KUL pozostanie ośrodkiem (...) refleksji nad węzłowymi problemami współczesności"

 

W uroczystościach inauguracji roku akademickiego odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy. Napisał w nim, że "ufa, iż uczelnia ta pozostanie ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji". 

 

"Z zainteresowaniem wsłuchuję się w państwa opinie dotyczące czy to prawa konstytucyjnego, teorii państwa i politologii, a także filozoficznych, antropologicznych i socjologicznych przemian, które dokonują się obecnie w Polsce i na całym świecie. Ufam, że Katolicki Uniwersytet Lubelski pozostanie zgodnie ze swoją chlubną tradycją ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji nad węzłowymi problemami współczesności" - napisał Duda w liście, który odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

 

Nowy semestr na KUL rozpoczęło ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych.

grz/ KAI, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie