"57 proc. Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się dostatniej". Premier przytacza wyniki badań

Biznes
"57 proc. Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się dostatniej". Premier przytacza wyniki badań
PAP/Leszek Szymański

"57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii "- premier Mateusz Morawiecki przytoczył na Twitterze wyniki badania amerykańskiego centrum badawczego Pew Reacher Center. W postawach optymistycznych prześcignęła nas jednak Ukraina i Litwa.

"57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń" - napisał premier.

ZOBACZ: Juncker i Merkel pogratulowali Morawieckiemu. "Niemcy i Polska są przyjaciółmi"

 

Największymi pesymistami są Francuzi

 

W postawach optymistycznych, jak wynika z badania, prześcignęła nas Ukraina i Litwa. Odpowiednio w tych krajach: 61 i 60 proc. badanych prognozuje, że ich dzieciom pod względem finansowym będzie żyło się lepiej. Największymi pesymistami w tym względzie są Francuzi (16 proc.), Brytyjczycy (22 proc.), Włosi (23 proc.) oraz Hiszpanie (25 proc.).

Największy wzrost optymizmu w Polsce

 

Autorzy badania zauważają, że spośród krajów objętych badaniem w 2013 i 2019 r. odsetek osób, które twierdzą, że ich dzieci będą miały lepszą sytuację finansową niż ich rodzice, wzrósł najmocniej właśnie w Polsce (aż o 31 punktów procentowych) i Niemczech (+ 20 pp). 

 

Znacznie skromniejsze wzrosty odnotowano w przypadku Włoszech (+ 9 pp) i Francji (+ 7 pp). W innych krajach nie odnotowano znaczących różnić pomiędzy wynikami badań z 2014 r. i tych najnowszych.

 

Pełne wyniki badań dostępne są na stronie Pew Reacher Center

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie