Gawłowski: jestem 51. senatorem opozycji

Polska
Gawłowski: jestem 51. senatorem opozycji
Polsat News
Stanisław Gawłowski

- Żaden z senatorów z opozycji nie pójdzie na współpracę z PiS - powiedział senator elekt (KWW Demokracja Obywatelska) Stanisław Gawłowski. Dodał, że nie wyobraża sobie żadnej współpracy z przedstawicielami PiS, bo - według niego - jest to organizacja antydemokratyczna. Zaznaczył, że biorąc pod uwagę numery okręgów wyborczych jest "51. senatorem opozycji".

Gawłowski został wybrany z okręgu nr 100, obejmującym m.in. Koszalin. Były sekretarz generalny PO i b. wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL, jeden z oskarżonych w tzw. aferze melioracyjnej, startował z własnego komitetu KWW Demokracja Obywatelska i zdobył 44 956 głosów. Koalicja Obywatelska  w tym okręgu nie wystawiła swojego kandydata.

 

 

"PiS to organizacja antydemokratyczna"

 

- Chcę zadeklarować jednoznacznie, że nie wyobrażam sobie żadnej współpracy z przedstawicielami PiS. Nie ma takiej możliwości, ponieważ jest to organizacja antydemokratyczna, to środowisko, które stosuje metody, które nie mają nic wspólnego z funkcjonowaniem państwa demokratycznego – powiedział Gawłowski w piątek na konferencji prasowej w Koszalinie.

 

Jego zdaniem żaden z wybranych na senatorów z opozycji "nie pójdzie na współpracę z PiS-em". Dodał, że on sam, będąc członkiem Platformy Obywatelskiej, zgodnie z jej statutem znajdzie się w klubie parlamentarnym PO.

 

Gawłowski podziękował wyborcom za głosy. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że dokończenie drogi ekspresowej S6 i budowa kolejnych odcinków S11 "są absolutnie kluczowe" dla Koszalina, dla regionu. Podkreślił, że będzie pilnował tych spraw.

 

Zobacz też: Zgorzelski: chcemy zmienić rolę Senatu

 

Czterech senatorów niezależnych

 

Zaznaczył, że po ślubowaniu złoży dwa oświadczenia w Senacie. Będą one dotyczyły budowy nowego dworca kolejowego w Koszalinie i węzła w Gorzebądzu w ramach budowy S6. PiS zapowiedział obie te inwestycje w kampanii wyborczej.

 

Gawłowski zapowiedział też, że będzie chciał zająć kwestią ochrony środowiska, bo jego zdaniem "ta kadencja musi być poświęcona temu tematowi".

 

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu prezydent Andrzej Duda ma zwołać na 12 listopada.

 

Zobacz też: Grodzki: Gowin licytuje wysoko. Kładzie na stół ofertę, że chciałby być premierem

 

Dzięki tzw. paktowi senackiemu - porozumieniu o niewystawianiu przez ugrupowania opozycyjne przeciwko sobie kandydatów na senatorów - opozycji udało się zdobyć w Senacie większość - 51 mandatów: Koalicja Obywatelska ma 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także startujący z własnych komitetów: obecna senator niezależna Lidia Staroń, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz Stanisław Gawłowski. PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze