Do SN wpłynęły 23 protesty przeciwko ważności wyborów

Polska
Do SN wpłynęły 23 protesty przeciwko ważności wyborów
Polsat News
Ostatnim dniem, w którym można wnosić protesty wyborcze jest wtorek, 22 października

- Do piątkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 23 protesty przeciw ważności wyborów do Sejmu i Senatu; część z nich wpłynęła jednak przed ustawowym terminem - poinformował w piątek zespół prasowy SN.

- Ostatnim dniem, w którym można wnosić protesty wyborcze jest wtorek, 22 października. Protest można złożyć osobiście w Sądzie Najwyższym, w godzinach urzędowania, czyli od godz. 8 do 16 lub nadając go na poczcie. Decyduje data stempla pocztowego - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

 

Jak zastrzegł "część protestów wpłynęła do sądu przed dniem ogłoszenia obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw, czyli przed ustawowym terminem od kiedy można wnosić protesty". Dodał, iż pierwsze z wniesionych protestów będą rozpoznawane w przyszłym tygodniu.

 

ZOBACZ: Konfederacja chce unieważnienia wyborów

 

Rozpatrywanie w składzie trzech sędziów

 

Sąd Najwyższy rozpatruje wniesione protesty w składzie trzech sędziów, w postępowaniu nieprocesowym i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - SN rozstrzyga o ważności wyborów.

 

Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie