Bitwa gangu z policją. Syn "El Chapo" zatrzymany

Świat
Bitwa gangu z policją. Syn "El Chapo" zatrzymany
PAP/EPA/IVAN MEDINA
Meksyk: Bitwa gangu z policją

W mieście Culiacan, stolicy położonego na północnym zachodzie Meksyku stanu Sinaloa, uchodzącego za "twierdzę" narkotykowego barona Joaquina "El Chapo" Guzmana, doszło w czwartek wieczorem do regularnej bitwy między policją i członkami kartelu Sinaloa.

Walki były tak zacięte, że gubernator stanu zaapelował do mieszkańców Culiacan, aby nie wychodzili z domów i stosowali się do zaleceń policji i wojska. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się gabinet prezydenta Meksyku Manuela Lopeza Obradora aby ocenić powstałą sytuację

 

Wielu mieszkańców miasta, liczącego ok. 750 tys. ludzi, musiało porzucić samochody i szukać schronienia w okolicznych domach.

 

 

CZYTAJ też: Spektakularna akcja służb. Zatrzymani mieli "wyprać" miliony. Zobacz wideo

 

CZYTAJ też: Baron narkotykowy "El Chapo" skazany na dożywocie

 

Według mediów meksykańskich, w tym telewizji Milenio TV i Televisa, w trakcie walk zatrzymano Ovidio Guzmana, syna "El Chapo" skazanego w lipcu w USA na dożywotnie więzienie.

 

fot.:PAP/EPA/LUIS GERARDO MAGANA / EL DEBATE DE HANDOUT/ Meksyk:Bitwa gangu z policją

 

Mimo, że Guzman, uważany za najpotężniejszego barona narkotykowego na świecie, przebywa za kratkami, kartel z Sinaloa nie zaprzestał działalności. Nadal zajmuje się przerzucaniem narkotyków do USA na skalę niemal przemysłową. Ocenia się że w ciągu 25 lat kartel dostarczył odbiorcom w USA co najmniej 1200 ton kokainy.

 

Meksyk: Bitwa gangu z policją

 

Kartel podzielony jest obecnie między synów Guzmana i niejakiego Ismaela "El Mayo" Zambadę, który był, obok Guzmana, jednym z jego założycieli.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie