Pierwsza w Polsce poczta dronowa. Dostarczy przesyłkę, lecąc nad Warszawą

Technologie
Pierwsza w Polsce poczta dronowa. Dostarczy przesyłkę, lecąc nad Warszawą
Zdj. ilustracyjne, fot. Pexels/John Sorenson
Drony szturmem podbiły przestrzeń powietrzną na całym świecie. Niedługo pierwszy raz w Polsce jeden z nich przetransportuje medyczną przesyłkę

Już za kilka tygodni nad Warszawą po raz pierwszy poleci autonomiczny dron medyczny, który przetransportuje przesyłkę między dwoma ośrodkami zdrowia, oddalonymi o ok. osiem kilometrów. To początek rewolucji w przestrzeni powietrznej polskich aglomeracji.

Do pierwszego w naszym kraju przelotu drona towarowego w mieście w systemie BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku, a do tego całkowicie autonomicznego, dojdzie na początku listopada - podała "Rzeczpospolita".

 

"Dronem robotem" nie będzie sterował człowiek, lecz czujniki i inteligentne algorytmy. Co więcej, przelot ma się odbywać na wysokości zaledwie do 150 m nad ziemią.

 

Drona testowano na poligonie

 

Hermes, bezzałogowy statek powietrzny (BSP) rodzimej firmy Spartaqs, wzbije się w powietrze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologii w Aninie. To pilotaż nowej formy transportu towarów, która ma podbić miasta.

 

- Hermes przeleci 8 kilometrów. Nie powinno być z tym problemu. Na poligonie wykonywaliśmy autonomiczne loty na odległość 16 kilometrów - powiedział "Rz" Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie