Aktywista oskarżony o chuligaństwo. W ramach protestu próbował podciąć sobie żyły agrafką

Polska
Aktywista oskarżony o chuligaństwo. W ramach protestu próbował podciąć sobie żyły agrafką
Polsat News

Białoruski anarchista Źmicier Palienka, którego proces rozpoczął się w czwartek w Mińsku, próbował podciąć sobie żyły agrafką w sali sądowej. Palienka jest oskarżony o chuligaństwo; białoruscy obrońcy praw człowieka uważają proces za motywowany politycznie.

Próbując się samookaleczyć, aktywista chciał zaprotestować przeciwko utajnieniu rozprawy sądowej. Ostatecznie - po przepychankach obecnych w sądzie innych aktywistów z milicją i funkcjonariuszami w cywilu - proces rozpoczął się w trybie jawnym.

 

Malowanie, wzniecanie nienawiści, użycie gazu

 

Palienka jest oskarżany o umyślne chuligaństwo. Media wskazują, że grozi mu do 10 lat więzienia.

 

Radio Swaboda przypomina, że od marca Palienka przetrzymywany jest w areszcie. Początkowo stawiano mu kilka zarzutów: malowanie grafitti o treściach "antymilicyjnych", wzniecanie nienawiści do funkcjonariuszy milicji oraz użycie gazu pieprzowego. Ostatecznie prokurator utrzymał tylko ten ostatni zarzut, kwalifikując go jako umyślne chuligaństwo. Palienka nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że działał w obronie własnej i padł ofiarą prowokacji ze strony struktur siłowych.

 

Obrońcy praw człowieka z ośrodka Wiasna, którym kieruje były więzień polityczny Aleś Bialacki, są gotowi uznać Palienkę za więźnia sumienia, jeśli w trakcie procesu potwierdzi się, że działania struktur państwowych wobec Palienki są motywowane politycznie.

 

Zobacz też: Zamordował żonę, a na jej ciele ułożył 19 róż. Po jednej za każdy rok małżeństwa

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie