Wanda Rutkiewicz bohaterką doodle w wyszukiwarce Google. 41 lat temu weszła na Mount Everest

Polska
Wanda Rutkiewicz bohaterką doodle w wyszukiwarce Google. 41 lat temu weszła na Mount Everest
google.com

Google poświęciło okolicznościowy obrazek, tzw. doodle w swojej wyszukiwarce, 41. rocznicy zdobycia najwyższej góry świata przez Polkę, Wandę Rutkiewicz. W 1978 polska himalaistka, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, zdobyła Monut Everest.

Po kliknięciu w obrazek wyszukiwarka pokazuje wyniki związane z życiem polskiej himalaistki. Można tam między innymi przeczytać, że w czasie swojej kariery w najwyższych górach świata - Himalajach i Karakorum - zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nangę Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrumy - I i II, Czo Oju oraz Annapurnę.

 

Wanda Rutkiewicz zaginęła w 1992 roku podczas próby zdobycia Kanczendzongi (8598 m n.p.m.), trzeciego szczytu Ziemi i drugiego co do wysokości w Himalajach. W ataku szczytowym wspierał ją Meksykanin Carlos Carsolio. Wspinacze rozdzielili się, Carsolio wszedł na szczyt, a Rutkiewicz spotkał w drodze powrotnej na wysokości 8200 metrów. 

 

Polka miała przeczekać noc i próbować wejścia następnego dnia, lecz zaginęła, a jej ciało nigdy nie zostało odnalezione.

 

CZYTAJ: Google zmieniło wygląd wyszukiwarki. Z okazji polskich wyborów

W niedzielę 13 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Z tej okazji wyszukiwarka Google zmieniła wygląd. Ważne dla Polaków wydarzenie symbolizowała grafika z urną w barwach biało-czerwonych, do której wpada karta do głosowania.

 

Pierwsza strona Google zmieniła się także z okazji wyborów w 2015 roku. Również wtedy motywem była urna do głosowania.

 

Google regularnie zmienia grafikę swojej wyszukiwarki m.in. z okazji polskiego Święta Niepodległości. W 2015 roku z okazji święta narodowego 11 listopada na głównej stronie Google uczciła okolicznościowa grafika, której bohaterem był bocian.

 

Po raz pierwszy Google zmieniło wygląd swojej wyszukiwarki dla Polaków w 2007 roku. Na głównej stronie ukazała się wtedy grafika z pączkami, która miała uczcić tłusty czwartek.

 

Okolicznościowe tzw. doodle pojawiało się na głównej stronie Google wielokrotnie z różnych okazji. Przeszukaj archiwum doodli tutaj.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie