Zieloni nie wiedzą, czy będą w klubie KO. "Rozważymy różne opcje"

Polska
Zieloni nie wiedzą, czy będą w klubie KO. "Rozważymy różne opcje"
Polsat News

- Partia Zieloni nie podjęła jeszcze decyzji, czy jej posłowie będą we wspólnym klubie Koalicji Obywatelskiej - powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz. Nowoczesna i Inicjatywa Polska nie mają takich wątpliwości.

Koalicję Obywatelską, która uzyskała drugi wynik w wyborach parlamentarnych i ma 134 mandaty, tworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

 

Nie jest jednak do końca przesądzone, czy posłowie wszystkich tych ugrupowań znajdą się we wspólnym klubie KO, który ma powstać w nowej, IX kadencji Sejmu.

 

"W partii dużo się dyskutuje"

 

Zwłaszcza Zieloni, którzy wprowadzili trzech posłów (Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko) nie podjęli jeszcze decyzji, czy znajdą się we wspólnym klubie, czy utworzą własne koło parlamentarne.

 

- Decyzje jeszcze przed nami, będziemy na ten temat rozmawiać. Rozważymy różne opcje - powiedziała Małgorzata Tracz. - Wiadomo, że własne koło sprzyjałoby budowaniu własnej rozpoznawalności, ale musimy też postawić na skuteczność. Klub ma w Sejmie większe możliwości - dodała.

 

Decyzje w sprawie formy organizacyjnej, w jakiej Zieloni będą występować w Sejmie, ma podjąć Rada Krajowa partii, zaplanowana na 26 i 27 października. - Jesteśmy partią, gdzie dużo się dyskutuje. A to nie jest decyzja wyłącznie trojga posłów, tylko chcemy, żeby to była decyzja przedyskutowana przez Radę Krajową - powiedziała Tracz.

 

Zobacz też: Kukiz'15 i PSL stworzą jeden klub sejmowy

 

"Taka była umowa"

 

Takich wątpliwości jak Zieloni nie mają przedstawiciele innych ugrupowań, tworzących razem z PO Koalicję Obywatelską.

 

- Taka była umowa koalicyjna, że wchodzimy do tego samego klubu - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Przyznała zarazem, że to Platforma jest największą częścią klubu, więc "wydaje się naturalne, że powinna mieć swojego przewodniczącego".

 

We wspólnym klubie KO znajdą się też przedstawiciele Inicjatywy Polska. - Tak, planujemy być w klubie Koalicji Obywatelskiej - potwierdziła liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

 

Politycy PO nie wykluczają, że do pierwszego spotkania wszystkich posłów Koalicji Obywatelskiej dojdzie przy okazji zapowiedzianej na 24 października uroczystości wręczenia nowo wybranym parlamentarzystom zaświadczeń o wyborze.

 

Zobacz też: Liderzy Konfederacji: w Sejmie nowej kadencji utworzymy jedno koło poselskie

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze