Zdobyła mandat, ale nie mogła wejść do Sejmu. Zakaz wstępu dla Hartwich "nie jest aktualny"

Polska
Zdobyła mandat, ale nie mogła wejść do Sejmu. Zakaz wstępu dla Hartwich "nie jest aktualny"
Polsat News
Iwona Hartwich uczestniczyła w proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Iwona Hartwich po proteście osób niepełnosprawnych dostała zakaz wstępu do Sejmu. Kobieta, która w wyborach parlamentarnych zdobyła mandat posła, będzie mogła jednak spokojnie pracować, bo jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, w związku z wynikami wyborów zakaz przestał obowiązywać.

Iwona Hartwich była jedną z uczestniczek 40-dniowego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który na przełomie kwietnia i maja 2018 roku miał miejsce w Sejmie.

 

Zobacz wywiad Hartwich w Polsat News: pan prezydent obiecywał pomoc. W trzecim dniu protestu przestał odbierać telefon


Po zakończeniu protestu jego uczestnikom zakazano wstępu do Sejmu. Tłumaczono, że ma to związek z zagrożeniem dla bezpieczeństwa i porządku Sejmu.

 

"Decyzją Komendanta Straży Marszałkowskiej uczestnicy protestu okupacyjnego z kwietnia i maja br. zostali objęci 24-miesięcznym zawieszeniem możliwości wejścia na teren Parlamentu. Takie rozwiązanie stosuje się w szczególności wobec osób, które nie przestrzegają przepisów porządkowych. Analogiczna decyzja została podjęta po zakończeniu protestu w 2014 r." - informowało wtedy Centrum Informacyjne Sejmu w komunikacie.

 

"Zakaz nie jest aktualny"

 

Zakaz nałożony na Hartwich miał obowiązywać do maja 2020 roku. Problem w tym, że kobieta w niedzielnych wyborach parlamentarnych zdobyła mandat posła - startowała z listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Oznaczało to, że nie mogłaby wypełniać w pełni swoich obowiązków.

 

Zobacz: Kto został posłem [PEŁNA LISTA]

 

Jak informował portal gazeta.pl, Hartwich zapowiadała, że wystąpi z prośbą o zniesienie zakazu wstępu do Sejmu.

 

Okazuje się jednak, że nie będzie musiała tego robić. Wszystko dlatego, że jak informuje zakaz przestał obowiązywać z chwilą ogłoszenia wyników wyborów.

 

- Po wyborze na posła zakaz nie jest aktualny - przekazał w rozmowie z gazeta.pl szef CIS, Andrzej Grzegrzółka.

dk/ml/ gazeta.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie